Skip to main content Skip to footer

Správné techniky

Vyrovnávání tlaku v uších při potápění

Vyrovnávání tlaku v uších při potápění

Pokud plánujete absolvovat kurz potápění a ještě jste se nikdy nepotápěli, bude vás zajímat, jak a proč potřebujeme vyrovnat tlak v uších (střední ucho). Možná jste se zkusili ponořit pod vodu a cítili jste v uších nepříjemný pocit. Pokud pojedete na kurz potápění do Hurghady, během vzletu a přistávání letadla budete pociťovat změny tlaku jako zaléhání a „pukání“ v uších. Někteří z nás pociťují změny tlaku v uších při jízdě autem v horském terénu nebo i ve výtahu.

Anatomie ucha

Anatomie ucha

Ucho se skládá ze tří částí:

  • vnější ucho - skládá se z: boltce a zevního zvukovodu zakončeného vnější plochou bubínku
  • střední ucho - dutina s bubínkem a třemi sluchovými kůstkami (třmínek, kovadlina a kladívko - mimochodem stojí za to vědět, že jde o nejmenší kůstky v lidském těle), Eustachova trubice, oválné okénko a bubínková dutina
  • vnitřní ucho - nejsložitější část sluchového ústrojí. Skládají se z hlemýždě, tří polokruhových kanálků a sluchového nervu

Stavba ucha a potápění

Vnější ucho potápěče je v kontaktu s vodou a neovlivňuje vyrovnávání tlaku (během potápění nelze používat špunty do uší, pokud nejsou určeny pro potápění - příklad špuntů, které lze použít při potápění, jsou Doc's Proplugs).

Ušní bubínek odděluje střední ucho potápěče od vody. Střední ucho je spojeno s dutinou nosohltanovou Eustachovou trubicí (asi 4 cm dlouhou). Potápěč může vyrovnat tlak ve středním uchu, jen pokud je trubice průchozí. Proto se nemůžete potápět, když máte rýmu. Střední ucho potápěče je nejvíce vystaveno změnám tlaku během potápění.

Vnitřní ucho je naplněno tekutinou a není stlačováno tlakem. Pružné přepážky mezi středním a vnitřním uchem: kulatá a oválná okénka (spojující ušní kůstky s kochleou) však podléhají změnám tlaku. Při vedení zvuku se oválné okénko v hlemýždi ohýbá dovnitř a zároveň se ohýbá kulaté okénko ven.

Kdy a jak často vyrovnávat tlak při potápění

Když potápěč klesá, tlak se zvyšuje. Pokud potápěč tlak nevyrovná, ušní bubínek se deformuje dovnitř – což potápěč zpočátku pociťuje jako diskomfort nebo bolest, pokud bude pokračovat v zanořování. Pokud potápěč ignoruje bolest a pokračuje v klesání, bubínek může prasknout.

Tlak v uchu při potápění lze snadno vyrovnat. Potápěč by měl začít s vyrovnáváním tlaku ihned při zahájení sestupu. Poté pokračujte ve vyrovnávání tlaku přibližně každý 1 metr při sestupu do hloubky přibližně 5 metrů. Později ve větších hloubkách tlak vyrovnáváme méně často - změny tlaku jsou ve větších hloubkách menší.

Pokud potápěč pociťuje diskomfort nebo bolest, měl by se vrátit do menší hloubky, kde nepociťuje nepříjemný pocit ani v jednom uchu. Pak se pokusit znovu mírně klesnout a vyrovnat tlak znovu. Pokud následné, správně provedené pokusy selžou, měl by potápěč ponor ukončit.

Metody vyrovnávání tlaku při potápění

  • Valsalvův manévr, foukání vzduchu do středního ucha přes Eustachovu trubici – potápěč se drží za nos a vydechuje do ucpaného nosu. Jedná se o nejoblíbenější metodu vyrovnávání tlaku mezi potápěči, ale může být i potenciálně nebezpečná (poškození vnitřního ucha – prasknutí kulatého okénka), pokud je výdech prováděn násilně nebo příliš dlouho. Aby se tomu zabránilo, měl by být tlak vyrovnán včas.
  • Frenzlova technika, potápěč si zacpává nos prsty, snaží se uzavřít hlasivky (jako při zvedání těžkého předmětu) a polohuje jazyk jako při vyslovení písmene K.
  • Pomáhá i polykání a pohyb čelistí jako při zívání.

Při kurzu potápění v Hurghadě věnujeme velkou pozornost správné technice a frekvenci vyrovnávání tlaku našimi studenty. Při prvních ponorech ve volné vodě, během kurzu potápění OWD, probíhá zanořování po laně. Student má čas správně vyrovnat tlak a držení lana mu umožňuje kontrolovat rychlost sestupu a vhodně reagovat na změny hloubky a zvyšující se tlak.

Postupem času, jak získáváte zkušenosti s potápěním, se vyrovnávání tlaku stane automatickým a přirozeným.