Czego nie wiesz o rybach Morza Czerwonego?
Przygotowujemy książkę. Chcielibyśmy przedstawić różne gatunki ryb, które powszechnie występują w Morzu Czerwonym, poprzez zdjęcia zebrane podczas pracy jako instruktorzy nurkowania w Hurghadzie. Znajdziesz artykuły o rybach, które są w jakiś sposób podobne. Celem jest przedstawienie kilku faktów na temat różnych gatunków ryb, które mogą Cię zainteresować. Mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego potrzebujesz i życzymy wielu nowych odkryć podczas nurkowania w Morzu Czerwonym.
Przeczytaj jeden z artykułów z naszej książki: O rekinach
Selachimorpha
-
Większość gatunków rekinów musi pływać, aby oddychać.
-
Szczęki rekinów są wyposażone w silne mięśnie. Zęby ułożone są w kilku rzędach i mogą wyrosnąć nowe.
-
Rekiny w porównaniu do sonaru mają bardzo dobry węch, wzrok i tzw. linie boczne. Dzięki nim rejestrują wibracje.
1. Rozwój rekinów rozpoczął się już w erze paleozoiku
Rekiny można także spotkać podczas nurkowania na rafach Morza Czerwonego. Nie widuje się ich zbyt często, ale jest szansa. W Morzu Czerwonym żyje ponad 40 różnych gatunków rekinów. Pierwsze rekiny żyły już w paleolicie, najstarsze znalezione skamieniałości mają nawet 450 milionów lat. Podobnie jak płaszczki, rekiny należą do grupy Chondrichthyes (ryby chrzęstnoszkieletowe), co oznacza, że mają szkielet chrzęstny. Dla rekinów stworzono odrębny superrząd Selachimorpha. Charakteryzują się kształtem ciała przypominającym torpedę, zwykle pięcioma szczelinami skrzelowymi po bokach ciała i spiczastą płetwą grzbietową niepołączoną z głową. Jeśli chodzi o reprodukcję, rekiny są przeważnie żyworodne lub jajorodne.
2. Drapieżniki posiadające zdolność regeneracji zębów
Rekiny są drapieżnikami, co znajduje odzwierciedlenie w ich budowie ciała. Polują głównie na ryby, ale także np. skorupiaki, głowonogi czy inne zwierzęta. Rekiny nie mają pęcherza gazowego, jego funkcję przejmuje duża wątroba wypełniona dużą ilością lekkiego tłuszczu. Dzięki temu mogą atakować z bardzo szybką zmianą głębokości. Ich szczęki są wyposażone w bardzo silne mięśnie. Ostre, trójkątne zęby są zwykle ułożone w kilku rzędach. Jeśli pierwszy rząd zębów zostanie uszkodzony, zęby wyginają się, wypadną i zostaną zastąpione przez drugi rząd. Kolejny rząd dorasta wówczas do rekinów, dzięki czemu mają one nieograniczoną zdolność regeneracji zębów. Spotykamy jednak także rekina wielorybiego (Rhincodon typus), który żywi się planktonem i małymi rybami. Jego zęby są małe i umieszczone w tylnej części jamy ustnej, bardziej przypominają narośla, które tworzą sito do filtrowania pożywienia.
3. Rekiny mają niezwykle rozwinięte zmysły
Rekiny mają doskonale rozwinięte narządy zmysłów. Mają wyjątkowo rozwinięty słuch, słyszą nawet bardzo niskie częstotliwości przez kilka kilometrów i są do nich przyciągane. Innym rozwiniętym zmysłem jest węch, potrafią wyczuć ślady krwi lub wydzielin wydalanych przez spłoszoną rybę kilkaset metrów dalej. Ponadto rekiny posiadają kanał po bokach ciała, tzw. linię boczną rozciągającą się od głowy do płetwy ogonowej, wyposażoną w komórki czuciowe. Używają go do rejestrowania wszelkich wibracji i porównują go do sonaru. Rekiny mają również bardzo dobrze rozwinięty wzrok. Oko jest podobne do oka kręgowców, jednak doskonale przystosowane do środowiska podwodnego, dobrze widzi w ciemności i z niewielkiej odległości nawet nad powierzchnią. Pod skrzelami rekiny posiadają tzw. ampułki Lorenziniego, które wykrywają zmiany w polu elektromagnetycznym, dzięki czemu potrafią odnaleźć ofiarę np. zakopaną w piasku.
4. Muszą pływać, aby oddychać, ale są wyjątki
Większość rekinów musi pływać, aby móc oddychać. Oznacza to, że woda pobierana przez usta przepływa przez skrzela i w ten sposób dotlenia ich krew, muszą się poruszać, pływać. Ale tutaj znowu mamy wyjątki. Na przykład rekin rafowy białopłetwy (Triaenodon obesus) czy żarłacz zebra (Stegostoma fasciatum), często leży nieruchomo na dnie. Gatunki te potrafią pompować wodę do skrzeli i w ten sposób pobierać z niej tlen.
5. Gatunki rekinów w Morzu Czerwonym
Gatunki rekinów występujące w egipskiej części Morza Czerwonego to np. żarłacz białopłetwy (Carcharhinus longimanus) – 3,5 m, rekin mako (Isurus oxyrinchus) – 3 m, żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvier) – 5 m, rekin młot (Sphyrna lewini) - 4m, Carcharhinus albimarginatus - 3m lub Alopias pelagicus - 3m i inne. Szansę zobaczenia tych gatunków dają rafy opadające na duże głębokości i przy silnych prądach (np. wyspy Brothers i Daedalus), do których można dotrzeć łodziami safari. Rekiny zwykle nie atakują nurków. Przypadki ataków rekinów na ludzi w Egipcie dotyczyły pływaków na powierzchni, których rekiny mogą postrzegać jako swoją normalną ofiarę. Za szczególnie niebezpieczne uważa się żarłacza białopłetwego, żarłacza tygrysiego czy rekina mako. Na przykład na rafach wokół Hurghady można spotkać rekina rafowego białopłetwego (Triaenodon obesus), który zwykle dorasta do długości około 1,6 metra. Większe szanse na zobaczenie tych rekinów są w miesiącach zimowych, kiedy leżą w jaskiniach w miejscach dostępnych do nurkowania. Kilka razy spotkaliśmy żarłacza zebra (Stegostoma fasciatum) o długości do 2,5 metra, który może również odpoczywać na płytkiej półce. Czasami udaje nam się wyśledzić rekina wielorybiego (Rhincodon typus), zwykle na otwartym morzu, rzadko w pobliżu rafy koralowej. Rekin ten może dorastać do 12 metrów. Dzięki jego zachowaniu w stosunku do ludzi oraz gdy widzimy, jak zjada plankton tuż pod powierzchnią, możliwe jest nurkowanie z tym gatunkiem rekina.
Przygotowujemy:
O zwierzętach morskich
W tej książce znajdziesz różne zwierzęta, które możesz spotkać podczas nurkowania na rafach koralowych. Życie w Morzu Czerwonym jest naprawdę bogate i kolorowe. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się więcej o delfinach, żółwiach morskich, ślimakach nagoskrzelnych, ośmiornicach, rozgwiazdach, krewetkach i krabach żyjących w Morze Czerwone, znajdziesz je tutaj.
O koralowcach
Chcielibyśmy przedstawić przegląd różnych typów koralowców występujących w Morzu Czerwonym. Ze względu na różnorodność gatunków koralowców, postaramy się posortować koralowce według obu gatunków i podobieństw wizualnych. Wielu może wydawać się, że są to raczej rośliny lub jakieś nieożywione, skamieniałe formacje. Są to jednak kolonie zwierząt bezkręgowych – maleńkich, identycznych genetycznie polipów koralowych.