Skip to main content Skip to footer

Co lepsze Hurghada czy Marsa Alam?

Gdzie jest najlepsze nurkowanie w Egipcie?

Gdzie jest najlepsze nurkowanie w Egipcie? Egipskie kurorty nad Morzem Czerwonym, Hurghada i Marsa Alam, oba oferujące nurkowanie wśród kolorowych raf koralowych, są celem wielu turystów i nurków. Czym się różnią i gdzie jest lepsze nurkowanie? W Hurghadzie na rafy koralowe wybieramy się na większych łodziach nurkowych. W Marsa Alam nurkujemy najczęściej z brzegu lub ewentualnie z motorówki. Przeczytaj, czym różnią się te kurorty turystyczne. Trzeba przyznać, że Morze Czerwone w Egipcie to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.

Jak wygląda nurkowanie w Hurghadzie?

Na rafy koralowe w Hurghadzie się płynie łodzią

W Hurghadzie można wybrać się na nurkowanie na rafach koralowych na większych, wygodnych łodziach. Codziennie można dotrzeć do różnych miejsc nurkowych, których w Hurghadzie jest ponad 30. Co jest idealne na tygodniowy lub nawet dłuższy urlop nurkowy. Na łodzi nurkowej masz kompletny serwis i załogę, która Ci pomaga. Wejście i wyjście z wody jest łatwe i nie ma potrzeby noszenia sprzętu nurkowego daleko. Unikniesz w ten sposób przebierania się na piaszczystym brzegu i nie zawsze łatwego wejścia do wody. Na statku spędza się cały dzień (w przybliżeniu od 9:00 do 16:00). Odbywa się od 2 do 3 nurkowań prowadzonych przez przewodnika nurkowego. Lunch serwowany jest pomiędzy nurkowaniami. Można odpocząć na łodzi, przebrać się, skorzystać z toalety...

Ceny nurkowania są niższe w Hurghadzie niż w Marsa Alam

Nurkowanie w Hurghadzie jest generalnie tańsze niż w Marsa Alam, mimo że się płynie łodzią. Konkurencja w Hurghadzie jest duża, jednak trzeba dobrze wybrać centrum nurkowe, aby dostać się do najlepszych miejsc nurkowych w Morzu Czerwonym w Hurghadzie. Są nawet takie, które są porównywalne z miejscami nurkowymi, do których pływa się na łodziach safari.

Hurghada to nadmorskie miasto

Oprócz kompleksów hotelowych znajduje się tu także miasto, gdzie można poznać lokalną kulturę. W pobliżu hoteli znajdują się głównie płytkie, piaszczyste laguny i mielizny, odpowiednie dla tych, którzy chcą po prostu popływać i odświeżyć się w wodzie. Nurkowania z brzegu w zasadzie nie są oferowane, jedynie w ramach kursów nurkowania. W Hurghadzie jest tylko kilka hoteli z rafą koralową, jak Arabella, Arabia i Bel Air, czy hotele na południe od Hurghady w Sahl Hasheesh i Makadi.

Temperatura powietrza i wody w Hurghadzie

U wybrzeży Hurghady, a także na pobliskich rafach znajdują się mielizny, co oznacza, że temperatura wody zimą w przybrzeżnych lagunach jest niższa niż przy głębokich rafach. Temperatura powietrza zimą w nocy wynosi około 15 stopni, przez co płytkie laguny szybciej się wychładzają. Nawet zimą temperatura powietrza przekracza 20 stopni. Temperatura wody również nie spada poniżej 20 stopni. Latem, gdy nawet w nocy temperatura przekracza 30 stopni, z kolei płytkie laguny nagrzewają się i woda jest tu cieplejsza niż na głębszych rafach. Latem temperatura wody na rafach wzrasta do maksymalnie 29 stopni..

Najlepsze rafy koralowe i nurkowanie w Hurghadzie

Najlepsze miejsca do nurkowania w Hurghadzie znajdują się wokół pobliskich wysp Small Giftun i Abu Ramada. Jeśli jest dostępna motorówka Zodiac, istnieje możliwość zorganizowania nurkowania w dryfcie – pick-up drift. Głębokie ściany z silniejszymi prądami, bogato pokryte koralowcami, można znaleźć na North Abu Ramada (środowisko bardzo podobne do słynnego Elphinstone), Erg Somaya lub Police Station w pobliżu wyspy Small Giftun. Nawet doświadczeni nurkowie odnajdą tu swoje. Inne ładne rafy koralowe można znaleźć na północ od Hurghady przy wyspie Umm Gamar lub Carless Reef. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę nurkową, odpowiednie będą dla Ciebie nurkowania „stacjonarne” z zacumowanej łodzi. Statki są zwykle zakotwiczone nad płytkim plateau, ukryte przed falami i silnymi prądami. Nie oznacza to jednak, że nie zobaczysz tak wielu ciekawych zwierząt, są miejsca z rozległymi, płytkimi ogrodami koralowymi pełnymi ryb jak Gotta Abu Ramada czy Shaab Sabina. Miejsca z możliwością spotkania delfinów, tzw. Dolphin House, to Shaab El Erg i El Fanous. Są też wraki.

Prywatny wyjazd nurkowy do Marsa Alam

Możemy zorganizować prywatną dwu-, trzydniową wycieczkę do Marsa Alam z Hurghady. Po drodze odwiedzimy obóz nurkowy w pobliżu El Quseir, gdzie istnieje możliwość przenocowania i nurkowania z brzegu. Kolejny nocleg zorganizujemy w Port Ghalib, miasteczku portowym tuż obok Marsa Alam. Zorganizujemy nurkowanie łodzią motorową na Elphinstone i Abu Dabab.

Jak wygląda nurkowanie w Marsa Alam?

W Marsa Alam nurkowanie odbywa się głównie z brzegu

W Marsa Alam nurkujesz głównie z plaży. Oznacza to ubieranie się na piasku i nie zawsze łatwe wejście i wyjście z wody, szczególnie gdy są fale. Nad Morzem Czerwonym wieje dość często. Dla odmiany nie jesteś tak ograniczony harmonogramem wypłynięcia łodzią nurkową. Organizowane są tu także rejsy statkiem, ale nie tak powszechne jak w Hurghadzie. Polecamy 3-4 godzinny rejs łodzią motorową (speedboat). Dzięki temu można szybko dostać się do ciekawych miejsc, w których jest szansa na zobaczenie rekinów. Spodziewaj się, że będziesz cały czas mokry w piance, zwłaszcza gdy wieje wiatr, a morze jest wzburzone. Ze względu na pogodę nie zawsze możliwe są rejsy łodzią motorową.

Ceny nurkowania są wyższe w Marsa Alam niż w Hurghadzie

Nurkowania z brzegu organizowane są zazwyczaj przez centrum nurkowe znajdujące się bezpośrednio w hotelu, w którym się zatrzymujesz. Organizowane są tu także rejsy statkiem, można pojechac na nurkowanie motorówką. Ceny są jednak zazwyczaj wyższe niż w Hurghadzie.

Marsa Alam to kompleksy hotelowe

Istnieją duże kompleksy hotelowe, z których turyści w zasadzie nie wychodzą. Nie ma tu takiego miasta jak Hurghada. Z drugiej strony tuż przy brzegu znajduje się rafa koralowa.

Temperatura powietrza i wody w Marsa Alam

Marsa Alam leży dalej na południe, więc jest tu nieco cieplej niż w Hurghadzie. Jednak w pobliżu wybrzeża znajdują się głębsze ściany raf koralowych. Oznacza to, że jeśli porównamy zimę i lato, wahania temperatury wody są nieco mniejsze. Temperatura wody i powietrza zimą nie spada poniżej 20 stopni, a latem woda ma około 30 stopni, powietrze trochę więcej.)

Najlepsze rafy koralowe i nurkowanie w Marsa Alam

Do najlepszych miejsc do nurkowania w Marsa Alam nad Morzem Czerwonym można dotrzeć łodzią motorową lub łodzią safari. Należą do nich Elphinstone, głęboka rafa porośnięta różnorodnymi koralowcami, tętniąca życiem. Masz okazję zobaczyć rekiny. Kolejnym ciekawym miejscem jest Abu Dabab 5, rafa niedaleko wybrzeża, na której można zobaczyć także rekiny, zwłaszcza białopłetwe, odpoczywające w płytszych jaskiniach. Abu Dabab to dobrze znane miejsce w pobliżu wybrzeża, gdzie na trawie pasą się żółwie zielone. Można też dotrzeć łodzią do Dolphin House Satayah.