Skip to main content Skip to footer

Najlepsza pora roku na nurkowanie w Morzu Czerwonym w Hurghadzie

Kiedy nurkować w Egipcie?

Jako instruktor nurkowania pracujący w Hurghadzie często spotykam się z pytaniami, kiedy jest najlepszy czas na nurkowanie w Egipcie w Hurghadzie. Każda pora roku ma swoją specyfikę. Tylko od Ciebie zależy jakie warunki Ci odpowiadają i co lubisz. W Hurghadzie w Egipcie sezon się nie kończy i można nurkować przez cały rok. Pogoda jest słoneczna, a temperatury przekraczają 20 stopni, zarówno w powietrzu, jak i w wodzie. Wiatr, który zwykle wieje nad morzem, ma wpływ na samopoczucie cieplne. Jego intensywność zmienia się w ciągu całego roku. Weź pod uwagę, że temperatura w Morzu Czerwonym nie zmienia się zbytnio wraz z głębokością. Płytkie laguny są o kilka stopni cieplejsze latem i odwrotnie zimą. Przeczytaj, co jest typowe dla różnych pór roku.

Nurkowanie w Morzu Czerwonym wiosną (kwiecień, maj, czerwiec)

Jak wiadomo, wiosną wszystko się rozmnaża i to samo można powiedzieć o rybach i zwierzętach morskich. W tej chwili wszędzie są ogromne ilości młodych ryb. Wczesną wiosną są to maleńkie rybki, dla których nie jesteśmy w stanie określić gatunku. Duże ławice ryb otaczają koralowe wieże i bloki, w których wiele się kryje. Późną wiosną ogrody koralowe są pełne większych ryb. W czerwcu niektóre rafy koralowe wokół Hurghady są pełne ławic "ryb wiewiórek" Sargocentron diadema. Wokół raf możemy obserwować drapieżniki takie jak mureny czy graniki polujące na te ryby.

Temperatura wody w Hurghadzie wynosi zwykle 23 stopnie na początku wiosny i 26 stopni na końcu. W kwietniu może być jeszcze trochę zimno, jeśli wieje wiatr. Dlatego wyższy sezon nurkowy rozpoczyna się dopiero w maju. Polecamy długą pianke neoprenową o grubości 5 mm. Temperatura powietrza waha się od 25 do 35 stopni.

Nurkowanie w Morzu Czerwonym latem (lipiec i  sierpień)

Wiele osób uważa, że latem w Egipcie jest za gorąco. Za to na morzu jest przyjemnie i można w wodzie i pod wodą „siedzieć” ile się chce. Na rafach wciąż jest mnóstwo życia. Na przykład rogatnice składają latem jaja, budują w piasku gniazdo w kształcie lejka i chronią obszar w pobliżu gniazda i nad nim. Większy gatunek rogatnicy - rogatnica zielona lub tytan może Cię zaatakować i ugryźć np. w płetwę. Późną wiosną i wczesnym latem istnieje większa szansa na zobaczenie pod wodą delfinów i rekinów.

Temperatura wody w Hurghadzie wynosi od 27 do 30 stopni, a powietrza od 30 do 40 stopni. W bezpośrednim słońcu po zawietrznej wodzie jest naprawdę gorąco, ale na morzu nawet słaby wietrzyk ochłodzi. Można nurkować w cienkiej piance 3mm lub krótkej i nie potrzeba aż tyle balastu :). W czasie wakacji często podróżują rodziny z dziećmi.

Nurkowanie w Morzu Czerwonym jesienią (wrzesień, październik, listopad)

Jesień można uznać za szczyt sezonu dla certyfikowanych nurków. Temperatura powietrza i wody jest bardzo przyjemna, zimno zaczyna się robić dopiero w drugiej połowie listopada. Jest tu także mnóstwo ryb i innych stworzeń morskich.

Temperatura wody w Hurghadzie stopniowo się obniża i wynosi od 28 do 25 stopni, a powietrza od 35 do 25 stopni. Twój neopren może mieć 5 mm.

Nurkowanie w Morzu Czerwonym zimą (grudzień, styczeń, luty, marzec)

Zimą morze jest spokojniejsze, a miejsca do nurkowania nie są tak zatłoczone. Nurków jest mniej, może będzie trochę więcej w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Woda stopniowo się ochładza i w niektórych miejscach nurkowych pojawiają się duże płaszczki, takie jak płaszczki jemeńskie lub płaszczki mangrowe.

Spodziewaj się, że na łodzi będziesz nosić przynajmniej bluzę. Jeśli wieje wiatr, zalecamy znalezienie miejsca na słońcu i zawietrzną podczas zmiany mokrego kombinezonu. Temperatura wody w miejscach nurkowych w Hurghadzie waha się od 25 do 22 stopni. W grudniu woda jest cieplejsza niż w marcu. Polecamy neopren 7 mm, ewentualnie 5 mm w połączeniu z kamizelką neoprenową i kapturem. Rękawiczki do nurkowania nie są wymagane. Temperatura powietrza przekracza 20 stopni, ale komfort termiczny zależy głównie od siły wiatru.