Skip to main content Skip to footer

Ciekawe i najpiękniejsze rafy na nurkowania głębokie

Nurkowanie głębokie w Hurghadzie

Nurkowania głębokie w Hurghadzie mogą odbywać się na wielu miejscach nurkowych lub wrakach. Na części raf głębokie miejsca dostępne są tuż pod łodzią, na innych warto skoczyć na dryft, żeby obejrzeć najpiękniejsze, głębokie części rafy.

Wielu nurków z czasem, w miarę rozwoju umiejętności nurkowych, zaczyna myśleć o nurkowaniu głębokim. Możemy nurkować głęboko w Hurghadzie. Aby móc nurkować głęboko należy ukończyć kurs AOWD – daje nam to możliwość nurkowania na maksymalną głębokość 30 metrów. Jeśli chcemy nurkować do maksymalnego limitu nurkować rekreacyjnych, który wynosi 40 metrów, to oprócz kursu AOWD powinniśmy ukończyć specjalizację Nurkowanie Głębokie (Deep Diver).

Możesz kupić naszą książkę Hurghada Dive Sites & Wrecks.

Ciekawe i najpiękniejsze rafy na nurkowania głębokie w Hurghadzie

Umm Gamar

Niewielka wyspa w kierunku północnym od wybrzeża Hurghady. Łodzie nurkowe cumują nad plato, które zaczyna się przy południowej stronie wyspy. Chcąc nurkować głęboko należy płynąć ze ścianą po lewej stronie w kierunku wschodnim. Po drodze nurkowie mijają bloki skalne porośnięte miękkimi i twardymi koralami. Na głębokiej stronie rafy znajdują się trzy koralowe wieże. Pierwsza koralowa wieża ma pęknięcie, w którym mieszka olbrzymia ilość glassfish, skrzydlice i młode strzępiele. Pod drugą wieżą, na głębokości 28 metrów znajduje się mała jaskinia, do której mogą wpływać nurkowie. Wydychane przez nich powietrze wydostaje się przez rozpadliny w ścianie wieży, co w daje malowniczy widok pod wodą. Istnieje też możliwość wyskoczenia na dryft od głębszej strony i powrót do plato, gdzie cumują łodzie nurkowe.

Shaabruhr Umm Gamar

Miejsce nurkowe położone niedaleko Umm Gamar. Jest to długa rafa, na jej zachodniej stronie położone jest plato, które w kierunku wschodnim opada do głębokości około 30 metrów a później kończy się drop-offem (ściana opadająca do dużych głębokości). Nurkując na 30 metrów mamy szansę zobaczyć resztki wraku, który kończy się tuż przed drop-off. Jest to jedno z ulubionych miejsc w Hurghadzie na głębokie nurkowania techniczne – skacząc na dryft nurkowie mogą zwiedzić wrak Colona (60-67 metrów).

Carless Reef

Rafa również położona na północ od Hurghady. Można na niej nurkować jedynie w bezwietrzne dni – rafa jest schowana pod wodą i nie ma osłony przed falami i prądami morskimi. Dwie wielkie koralowe wieże stoją na dużym plato na głębokości około 14 metrów. Nurkowania głębokie odbywają się nad drop-off, w które przechodzi plato. Na ścianie nurkowie mogą podziwiać duże koralowe wieże. Na tym miejscu nurkowym można spodziewać się silnych prądów.

Small Giftun (Police Station)

Planując nurkowanie głębokie na tej rafie w Hurghadzie warto skoczyć na dryft i z prądem dopłynąć na plato, nad którym cumują łodzie. Po wyskoczeniu na dryft nurkowie zanurzają się wzdłuż ściany opadającej na bardzo dużą głębokość. Na ścianie, na dużej głębokości głębokości 20 -50 metrów) rosną gorgonie. Na dalszym odcinku rafy pojawia się plato (około 18 metrów) zakończone drop-offem i w zależności od siły prądu nurkowie mogą nurkować nad nim lub też wypłycać się wzdłuż ściany, która przez cały czas nurkowania jest po ich prawej stronie.

Erg Somaya

Tuż pod łodzią (tylko jedno miejsce do cumowania łodzi) znajduje się dość wąskie, głębokie plato które kończy się uskokiem przechodzącym w drop-off. Nurkowanie w tym miejscu może być wymagające – należy spodziewać się silnych prądów, których siła rośnie w miarę oddalania się od ściany rafy. Na Erg Somaya możemy też skoczyć na piękny, głęboki dryft i po drodze na około 30 metrach zwiedzić mały tunel w ergu, który jest porośnięty wielobarwnymi, miękkimi koralowcami.

Abu Ramada

Jest to wyspa w Hurghadzie, wokół której mamy wiele miejsc nurkowych odpowiednich do nurkowań głębokich. Stacjonarnie możemy nurkować głęboko na South Abu Ramada i Cave Abu Ramada a ewentualnie na Erg Abu Ramada. Jeśli warunki pogodowe nie pozwalają na cumowanie na Erg Abu Ramada lub prąd jest zbyt silny doświadczeniu nurkowie mogą skoczyć na głębokie nurkowanie w dryfcie z Erg Abu Ramada do Cave Abu Ramada lub pick-up dryft z Shaab Ayman na Erg Abu Ramada. Pick-up dryf jest również możliwy na głębokiej ścianie z silnymi prądami na North Abu Ramada.

El Fanadir (north)

Dość łatwe miejsce na nurkowanie głębokie w Hurghadzie. Łodzie cumują przy ścianie nad plato, które opada od 12 do 18 metrów i kończy się głębokim drop-off. Rzadko kiedy spotkamy tu silne prądy więc miejsce to jest doskonałe dla nurków będących w trakcie kursu AOWD – i odbywających nurkowanie głębokie w ramach szkolenia.

Wrak El Mina

Położony tuż przy porcie w Hurghadzie. Maksymalna głębokość 30 metrów. Nurkować głęboko mogą na nim nurkowie posiadający już AOWD lub w ramach kursu AOWD – nurkowanie wrakowe, ale po odbytym wcześniej nurkowaniu głębokim.

Na innych miejscach nurkowych w Hurghadzie również można nurkować głęboko. Jedynie warto rozważyć czy zużycie powietrza pozwoli nam na długi czas płynięcia do głębokiego miejsca na rafie i bezpieczny powrót do łodzi. Poza tym warto nurkować głęboko tam, gdzie jest coś ciekawego do zobaczenia a nie jedynie dlatego, żeby komputer nurkowy zalogował dużą głębokość.