Skip to main content Skip to footer

O życiu w Morzu Czerwonym

Czy nurkowanie w Egipcie jest bezpieczne

Jak zachować bezpieczeństwo podczas nurkowania lub snorkelingu w Morzu Czerwonym

Planując nurkowanie lub snorkling w Morzu Czerwonym w Egipcie dowiedz się co zamieszkuje rafy koralowe, jakie zwierzęta żyją w wodzie, które z nich mogą potencjalnie być niebezpieczne i jak zachowywać się w wodzie. Zbierz informacje, bądź ostrożny a prawdopodobieństwo bycia zranionym przez zwierzę będzie bliskie zeru. Większym niebezpieczeństwem będzie poparzenie słoneczne podczas pływania na powierzchni wody.

Jak zachowywać się w Morzu Czerwonym

 • płyń wzdłuż rafy koralowej a nie nad nią - rafy zwykle są tuż pod powierzchnią wody
 • niczego nie dotykaj, nie stawaj na rafie koralowej
 • nie dokarmiaj zwierząt - dokarmianie zaburza równowagę biologiczną
 • nie wyrzucaj śmieci do morza
 • nie zbieraj muszli - większość jest zamieszkała lub niebawem będzie (np. kraby rosnąc wymieniają się muszlami)
 • nie zbieraj innych zwierząt, nie dotykaj koralowców
 • nie goń zwierząt i nie dotykaj ich
 • jeśli robisz zdjęcia lub kręcisz film nie płosz zwierząt i zwracaj uwagę gdzie i jak płyniesz
 • nie chodź snorklować (oraz oczywiście nurkować) samemu bez partnera
 • jeśli wchodzisz do wody z brzegu załóż ochronne buty
 • jeśli pływasz po powierzchni zabezpiecz się przed słońcem - załóż koszulkę lub cienki skafander neoprenowy
 • nie wchodź do wody w nocy (chyba, że jest to zorganizowane nurkowanie nocne)
 • sprawdź z wyprzedzeniem lokalne warunki (wiatr, odpływ, fale, prądy itp.)

Ugryzienia

Odpowiedź na pytanie, dlaczego ryby mogą zachowywać się agresywnie, jest oczywista i prosta. Bronią swojego terytorium. W ten sposób mogą na przykład "atakować" nas popularne błazenki, które ochraniają ukwiał, w którym mieszkają. Niektóre gatunki ryb pilnują swoje gniazda, na przykład rogatnice, które latem formują w piasku lejki z ikrą i atakują każdego, który się zbliży. Ryby pilnują swojego terytorium pływając nad nim. Ryby informują o swoich zamiarach - płyną szybko w kierunku intruza. W takiej sytuacji najlepiej się powoli oddalić i płynąć w innym kierunku.

Pierwsza pomoc w przypadku ugryzienia: dezynfekcja, ewentualne opatrzenie rany i/lub wizyta u lekarza.

Ukłucie jadowitym kolcem

Morzu Czerwonym żyją zwierzęta, które mają jadowite kolce. Należą do nich: skrzydlice, skorpeny, szkaradnice oraz jeżowce i niektóre płaszczki. Kolce służą tym zwierzętom do obrony. Same z siebie nie zaatakują. Jeśli wchodzisz do wody z brzegu - załóż ochronne buty z twardą podeszwą. Przydadzą się również, gdy staniesz na ostry kamień. Jeśli pływasz na rafie koralowej - zachowaj odpowiednią odległość, nie dotykaj ani nie stawaj na rafie. Te zasady dotyczą przede wszystkim ochrony rafy koralowej przed zniszczeniem!

Pierwsza pomoc po ukłuciu jadowitym kolcem: moczenie kończyny w gorącej wodzie (ale nie takiej, która spowoduje poparzenie), środki przeciwbólowe, wizyta u lekarza.

Poparzenia przez koralowce

Z parzących koralowców możemy spotkać w Morzu Czerwonym koral ognisty, który powoduje długo gojącą się, czerwoną wysypkę. Najlepszym sposobem uniknięcia poparzenia przez koralowce jest zachowanie odległości i nie dotykanie rafy. Inne potencjalnie mocno parzące zwierzęta jak na przykład meduzy - gatunki spotykane w Morzu Czerwonym nie są niebezpieczne. Czasem zdarza się dotknięcie parzącego planktonu ale jest to porównywalne z ugryzieniem małej mrówki.

Pierwsza pomoc w poparzeniu przez koralowce polega na długim przemywaniu/okładaniu poparzenia octem lub w przypadku jego braku sokiem z cytryny lub limonki. W razie konieczności zgłoś się do lekarza.

Fale i prądy morskie

Niestety dość często ludzie nie uświadamiają sobie, że w morzu mogą być prądy a przebywanie na powierzchni może być utrudnione przez fale. Najlepiej z wyprzedzeniem sprawdzić prognozę pogody w lokalnym centrum nurkowym lub na stronie internetowej. Jeśli wypływasz z osłoniętej przed falami i prądem zatoki na otwarte morze możesz nie mieć możliwości powrotu najkrótszą drogą, bo po drodze może być rafa koralowa. Powinieneś wcześniej sprawdzić jak daleko i w którym kierunku możesz odpłynąć.

Traktuj rafy koralowe i ich mieszkańców z uwagą. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że Ty swoją nieuwagą czy niefrasobliwością, wyrządzisz szkodę rafie niż coś stanie się Tobie.