Skip to main content Skip to footer

Nauczyć się nurkować może każdy

Jak zacząć nurkować

Wiele osób myśli, że kursy nurkowania są tylko dla młodych, wysportowanych i doskonale pływających osób. Prawda jest inna: nauczyć się nurkować może każdy kto jest zdrowy, umie pływać (doskonałe umiejętności pływackie nie są wymagane), lubi wodę i chciałby pod nią przebywać.

Jak zacząć nurkować i czy nurkowanie jest trudne?

Wraz z rozwojem nowoczesnego sprzętu nurkowego ta forma aktywności, bo nurkowanie nie jest sportem, stała się prosta do opanowania. Nurkowanie dla wielu osób jest łatwe choć wymaga dyscypliny i rozsądku.

Zachowując się zgodnie z zasadami, których każdy adept nurkowania uczy się na pierwszym, podstawowym kursie nurkowania - prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji awaryjnej jest znikome.

Jest wiele dróg prowadzących do nurkowania:

Snorkeling

czyli oglądanie tego co jest pod wodą z jej powierzchni. Snorkeling zyskał na popularności wraz z podróżami w egzotyczne zakątki świata (Egipt) – ciepłe i przejrzyste morskie wody Morza Czerwonego sprzyjają pływaniu z maską, fajką i w płetwach. Część z osób spontanicznie próbuje freedivingu. Gdy pobyt pod wodą wydaje się za krótki, przychodzi myśl o nurkowaniu z butlą. Początkowe zwiedzanie podmorskiego świata z powierzchni przestaje już wystarczać i mamy ochotę na dłuższe eksplorowanie podwodnego świata.

Nurkowanie dla początkujących tzw. INTRO lub DSD (Discover Scuba Diving)

W wielu popularnych nadmorskich kurortach to cały przemysł nastawiony na osoby bez certyfikatów nurkowych, które chciałyby pooglądać rafy koralowe (Morze Czerwone, Egipt), zanurzyć się w ciepłej, przejrzystej wodzie (Turcja, Wyspy Kanaryjskie, Grecja) i zabrać na pamiątkę wspomnienia z nurkowania i podwodne zdjęcia. Wielu osobom takie jednorazowe nurkowanie INTRO wystarczy, ale znajdą się takie (i nie jest ich bynajmniej mało), które zechcą ponownie zanurkować, ale już bardziej świadomie i samodzielnie. Ważne jest świadome wybranie centrum nurkowego i doświadczonego instruktora nurkowania – a nie zdawanie się na przypadek lub skuszenie się niską ceną, bo źle zrobione Intro (na przykład za szybkie zanurzenie bez wyrównania ciśnienia) może na zawsze niepotrzebnie zniechęcić do nurkowania.

Kurs nurkowania

Czy droga do nurkowania wiodła przez snorkeling, nurkowanie dla początkujących tzw. Intro czy po prostu ktoś od razu zdecydował się zostać nurkiem to finał jest zawsze taki sam: żeby zacząć samodzielnie (a to nie oznacza samemu) nurkować należy zapisać się i ukończyć kurs nurkowania.

Kurs nurkowania można robić w miejscu zamieszkania w Polsce – zaletą jest to, że możemy uczyć się bez konieczności brania urlopu. Wadą – krótki sezon nurkowań na wodach otwartych. O tym, czy widoki w polskich jeziorach są atrakcyjne, trudno wyrokować – na pewno znajdą się osoby lubiące słabszą przejrzystość, zielony odcień wody i niską temperaturę.

Można pokusić się o zrobienie zajęć basenowych i teorii w Polsce a dokończenie kursu nurkowania na wodach otwartych w cieplejszym i bardziej egzotycznym miejscu – na przykład w Egipcie, gdzie sezon nurkowy trwa cały rok a podróż zajmuje jedynie cztery godziny samolotem. Tzw. przekazówka (referral) jest ważna przez jeden rok od daty ostatnich zajęć – należy mieć to na uwadze planując dokończenie kursu nurkowania w innym miejscu.

Można też od razu zaplanować kurs nurkowania w ciepłych wodach Morza Czerwonego, gdzie podczas kursu mamy możliwość podziwiania najbliżej położonych raf koralowych. Kurs nurkowania PADI w Hurghadzie jest intensywny, ale wystarczy tygodniowy urlop a zrealizujesz swoje marzenie o nurkowaniu. 

Jeśli myślisz o nurkowaniu – zapisz się na nurkowanie dla osób początkujących INTRO lub od razu na kurs nurkowania, gdzie nauczysz się jak bezpiecznie przebywać i poruszać się pod wodą. Nie bój się – nurkowanie jest łatwe – w kursie nurkowania mogą również uczestniczyć dzieci od 10tego roku życia.