Skip to main content Skip to footer

Dlaczego warto wybrać się na kurs nurkowania nad morzem

Kurs nurkowania za granicą

Kurs nurkowania za granicą nad morzem to doskonały pomysł dla osób, które chcą nauczyć się nurkować podczas urlopu lub z dziećmi na wakacjach.

Jak wygląda kurs nurkowania za granicą?

Każdy podstawowy kurs nurkowania PADI, niezależnie od kraju w którym się odbywa, zawiera te same elementy: zajęcia z teorii, ćwiczenia na płytkiej wodzie i cztery nurkowania na wodach otwartych.

Różnice w kursach nurkowania mogą dotyczyć:

 • długości trwania kursu nurkowania
  często nauka nurkowania w Polsce zajmuje więcej czasu – zajęcia jeden raz w tygodniu przez kilka tygodni, później zajęcia na wodach otwartych, często wiążące się z wyjazdami nad odpowiedni akwen. Choć można też znaleźć oferty weekendowych kursów nurkowania, ale z reguły tylko w sezonie letnim – ze względu na odpowiednią pogodę
 • temperatura i przejrzystość wody
  minimalny czas nurkowania na wodach otwartych (aby móc zaliczyć nurkowania) to 20 minut. Bardzo często podczas kursów nurkowania w Polsce to jednocześnie maksymalny czas nurkowania, ze względu na niską temperaturę wody. Gruby skafander nurkowy, kaptur i rękawice utrudniają obsługę sprzętu niedoświadczonym nurkom. Słaba przejrzystość wody utrudnia kursantom obserwację instruktora a instruktorowi ocenę umiejętności przyszłych nurków

Kurs i nauka nurkowania w Hurghadzie (Egipt)

 • kurs nurkowania trwa trzy dni, ale ponieważ kursanci są na wakacjach to mogą każdego dnia spędzić więcej czasu na intensywnej nauce i ćwiczeniach w wodzie
 • nauka nurkowania jest indywidualna – centrum nurkowe nie wyznacza terminu rozpoczęcia kursu, można dopasować datę rozpoczęcia zajęć do terminu przylotu
 • temperatura i przejrzystość wody – temperatura wody w Morzu Czerwonym nie spada poniżej 20°C (najlepszy czas na naukę nurkowania w Egipcie trwa od początku marca do końca listopada). Komfort termiczny sprawia, że nurkowania szkoleniowe mogą być długie, a zimno nie rozprasza kursantów podczas zajęć w wodzie. Doskonała widoczność ułatwia kursantom obserwację instruktora nurkowania, dzięki temu szybciej uczą się poprawnych technik.

Kurs nurkowania za granicą to optymalne rozwiązanie dla osób:

 • zajętych na co dzień pracą, rodziną
 • planujących naukę nurkowania we dwoje
 • rodziców uczących się nurkować z dziećmi (temperatura i przejrzystość wody są szczególnie ważne dla dzieci, które szybciej marzną)
 • wszystkich, którzy lubią wodę i aktywne spędzanie czasu podczas urlopu

Kurs nurkowania można podzielić na części – jest to tak zwana przekazówka (referral)

Każdy z trzech modułów kursu nurkowego:

 • teoria, obecnie istnieje możliwość odbycia teoretycznej części kursu online = PADI eLearning®
 • zajęcia na płytkiej wodzie
 • nurkowania na wodach otwartych

można studiować osobno, w różnych centrach nurkowych i w różnych krajach.

Popularne rozwiązanie to nauka teorii i ćwiczenia na basenie ukończone w Polsce i dokończenie kursu nurkowania (cztery nurkowania na wodach otwartych) podczas urlopu na przykład w Egipcie (nurkowania na wodach otwartych odbywają się tu przez cały rok).

Zalety przekazówki to więcej czasu na nurkowania podczas urlopu. Dokończenie nurkowań na wodach otwartych zajmuje dwa dni, więc pozostałe dni urlopu można przeznaczyć na nurkowania rekreacyjne już jako nurek z certyfikatem. Należy pamiętać, że przekazówka jest ważna 1 rok od daty ostatnich zajęć.

Kurs nurkowania za granicą to dobre połączenie urlopu i nauki. Sezon na nurkowanie w Hurghadzie (Egipt) traw cały rok a odległość to tylko cztery godziny lotu samolotem.