„Jaka jest najlepsza rafa w Hurghadzie?” – to pytanie często zadawane przez nurków. Odpowiedź może być przewrotna. To ta rafa, na którą pozwoli popłynąć pogoda w danym dniu, oraz taka, która będzie najbardziej dopasowana do umiejętności nurków.
Rafy - miejsca nurkowe w Hurghadzie są oddalone od 30 minut do 1,5 godziny płynięcia łodzią od mariny. Na jakie rafy pływa dane centrum nurkowe zależy od położenia mariny, z której dane centrum nurkowe wypływa. Centra nurkowe zlokalizowane w centrum Hurghady mogą popłynąć praktycznie na wszystkie rafy w obrębie Hurghady.
Czynnikiem decydującym o wyborze rafy jest wiatr
Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wyborze rafy koralowej - miejsca nurkowego jest pogoda a dokładnie siła i kierunek wiatru. Wiatry nad Morzem Czerwonym w Egipcie najczęściej wieją z kierunku północnego, stąd miejsca cumowania dla łodzi znajdują się na południowych częściach raf.
- Jeśli siła wiatru jest większa to może okazać się, że nie na wszystkie rafy można popłynąć – do wyboru pozostaną jedynie te większe, które są osłonięte przed falami.
- Również wielkość fal decyduje o wyborze rafy. Przy dużych falach łodzie nie mogą pływać we wszystkich kierunkach – boczna fala bardzo utrudnia manewrowanie a przebywanie na łodzi nie jest przyjemne dla nurków
Prądy morskie i koralowce
Rafy w Hurghadzie, gdzie często występują prądy morskie
na przykład: Carless Reef, Umm Gamar i Erg Abu Ramada możemy oglądać przepiękne miękkie koralowce. Pokarm dostarczany wraz z prądem sprawia, że miękkie koralowce bujnie się rozrastają, pokrywając całe ściany różnokolorowym dywanem.
Rafy ze ścianami porośniętymi gorgoniami
możemy obejrzeć podczas nurkowań w prądzie na miejscu nurkowym Police Station na Małym Giftunie (Small Giftun). Aby w pełni docenić urok tej rafy w Hurghadzie należy posiadać licencję AOWD, gdyż gorgonie rosną poniżej 20 metrów głębokości, a nurkowanie odbywa się w dryfcie (tzw. nurkowanie w prądzie).
Rafy porośnięte twardymi koralowcami
Przykładem takich raf w Hurghadzie może być Gotta Abu Ramada (część wschodnia rafy), Shaab Sabina (zwana również Sabina Garden) lub Erg Somya z przepięknymi stołowymi koralowcami.
Rafa koralowa i życie podwodne
Rafy w Hurghadzie obfitujące w mureny, ośmiornice i skrzydlice
Gatunki tych zwierząt szczególnie lubią miejsca kamieniste, z dużą ilością dziur i skałek, w których w ciągu dnia mogą się schować. Taką rafą w Hurghadzie jest El Fanadir. Nie jest to może rafa spektakularna na pierwszy rzut oka, ale na pewno potrafi zaskoczyć nurków różnymi gatunkami muren, dużą ilością ośmiornic (i innych głowonogów jak kalmary i sepie) oraz polującymi na drobne rybki skrzydlicami.
Rafy z delfinami w Hurghadzie
Trudno kogokolwiek zapewnić, że danego dnia nurkowego na pewno spotkamy delfiny. Są to ssaki morskie, które albo będą miały ochotę podpłynąć do nurków albo się oddalą. Niestety popularne w Hurghadzie rejsy „na delfiny” powodują przepłaszanie tych zwierząt. Śruby łodzi, zodiaki i cała masa osób pływających po powierzchni zachęca delfiny do zmiany miejsca. Rafami, na których potencjalnie możemy nurkować z delfinami to El Fanous i El Fanadir. Nie jest powiedziane, że na innych rafach nie będziemy mieli okazji pływać z delfinami – są to zwierzęta, które przemieszczają się na znaczne odległości i spotkanie z nimi jest możliwe na dowolnej rafie w Hurghadzie.
Rafy z żółwiami w Hurghadzie
W Hurghadzie znajduje się kilka raf, na których istnieje większa szansa spotkania z tymi wodnymi gadami. Torfa Ben El Gebel i Shaab Sabina – położone między Małym i Dużym Giftunem, Police Station i Erg Somaya (położone przy Małym Giftunie) – na tych rafach, szczególnie podczas nurkowań w prądzie (nurkowanie w dryfcie), mamy szansę spotkać żółwie. Podczas nurkowań stacjonarnych dość często spotykamy te zwierzęta na nurkowaniach na rafie El Fanadir.
Rafy koralowe w Hurghadzie, w zależności od lokalizacji miejsca nurkowego, różnią się koralowcami (miękkie i twarde), obfitością i gatunkami ryb zamieszkującymi dane miejsce i możliwością spotkania większych zwierząt. Moim zdaniem, to zróżnicowanie miejsc, stanowi o atrakcyjności nurkowań w Hurghadzie nad Morzem Czerwonym.