Skip to main content Skip to footer

Oraz zasady bezpiecznego nurkowania wrakowego

Nurkowanie na wrakach w Hurghadzie

Podczas nurkowań wrakowych w Hurghadzie nad Morzem Czerwonym – czy to podczas nurkowania wrakowego w ramach kursu nurkowania AOWD czy też podczas specjalizacji Nurkowanie wrakowe (Wreck Diver) – budzi się w nas żyłka poszukiwacza i odkrywcy. Wielu z nas marzy o tym, aby odkryć zatopione łodzie i być pierwszymi, którzy mają okazję podziwiać na własne oczy historię. Nurkując na wrakach w Hurghadzie mamy szansę zrealizować te marzenia. Zanurkuj na wraku trałowca El Mina, łodzi rybackiej Mohamed Hasabella lub Balenie pełnej ślimaków.

Nurkowanie na wrakach w Hurghadzie

Podczas nurkowań w Hurghadzie warto wybrać się na trzy wraki leżące w samej Hurghadzie:

Belina Wreck

Belina Wreck

Wrak Balena – Egipt, Hurghada

Wrak norweskiej łodzi transportowej. Łódź została zbudowana w roku 1952 a zatonęła w roku 2001. Długość łodzi 41 metry, szerokość 7 metrów. Wrak jest bardzo dobrze zachowany. Maksymalna głębokość nurkowania to 9 metrów. Brak silnych prądów. Wielką zaletą nurkowania na tym wraku w Hurghadzie jest obfitość flory i fauny. Spotkamy tu różne gatunki ślimaków nagoskrzelnych, krewetek, młode barakudy, skrzydlice, płaszczki, rozdymki i wielką różnorodność innych gatunków ryb. Na wraku rosną przepiękne, różnobarwne miękkie koralowce. Ze względy na niewielką głębokość na tym wraku mogą nurkować osoby z licencją OWD.

El Mina Wreck

El Mina Wreck

Mohamed Hasabella Wreck

Mohamed Hasabella Wreck

Wrak El Mina (El Minja) i Mohamed Hasabella – Egipt, Hurghada

El Mina jest wrak egipskiego trałowca zbudowany przez Rosjan. Zatopiona łódź leży na lewej burcie. Długość wraku 70 metrów, głębokość od 24 metrów (prawa burta) do 30 metrów (lewa burta). Przyczyną zatonięcia łodzi było najprawdopodobniej zbombardowanie jej przez izraelski myśliwiec w roku 1969. Wrak jest oznakowany za pomocą boi przyczepionej do części rufowej. Wrak leży w pobliżu portu w Hurghadzie, na piaszczysto-kamienistym dnie, dlatego też widoczność podczas nurkowań nie jest bardzo dobra. W prawej burcie, blisko dziobu, znajduje się duża wyrwa, w którą można wpłynąć – należy uważać na ostre krawędzie wraku. Ze względu na głębokość wrak dostępny jest dla nurków ze stopniem przynajmniej AOWD.

Kilka minut pływania od wraku El Mina leży wrak kutra rybackiego Mohamed Hasabella. Doświadczeni nurkowie z dobrym zużyciem powietrza mogą odwiedzić oba wraki podczas jednego nurkowania.

Nurkując w Egipcie w Hurghadzie warto zanurkować na wrakach. Nurkowania wrakowe są odmienne od tych na rafach koralowych, ale dla niektórych nurków mogą okazać się ciekawe i ekscytujące.

Nurkowanie na wrakach – zasady bezpieczeństwa

Prądy podczas nurkowań na wrakach

Dość często podczas nurkowania na wrakach spotykamy się z prądami. Nurkując w Hurghadzie na wraku El Mina (El Minja) możemy liczyć się z występowaniem silnego prądu powierzchniowego. Po wejściu do wody należy trzymać się liny prądowej, następnie dopłynąć do liny puszczonej wzdłuż burty łodzi nurkowej, przeciągać się po niej aż do liny opustowej. Linę opustową powinno się trzymać prawą ręką – lewą używamy do inflatora, aby kontrolować pływalność – zarówno podczas zanurzania jak i wynurzania się. Jeśli na linie opustowej mijają się grupy to pierwszeństwo ma ta grupa, która skończyła nurkowanie i wynurza się z wraku.

Ostre krawędzie na wrakach

Wiele wraków ma ostre brzegi i krawędzie. Należy unikać kontaktu z nimi zachowując neutralną pływalność. Podczas nurkowań wrakowych w Egipcie można używać rękawic.

Słaba widoczność podczas nurkowań wrakowych

Podczas nurkowań na niektórych wrakach w Hurghadzie możemy spodziewać się słabszej widoczności w porównaniu z nurkowaniami na rafie. Przykładem może być nurkowanie na wraku Balena. Również na El Minie (El Minje) widoczność często nie jest spektakularna.

Głębokość

Dużo wraków znajduje się na większej głębokości. Dlatego jeśli chcemy rekreacyjnie zwiedzać zatopione łodzie powinniśmy mieć przynajmniej licencję AOWD, która pozwala na nurkowania na 30 metrów. Dobrym pomysłem jest też nurkowanie na nitroksie (oczywiście zawartość tlenu w mieszance nie może przekraczać 1,4 ata dla maksymalnej głębokości), co pozwala na wydłużenie czasu bezdekompresyjnego w porównaniu do nurkowania z użyciem powietrza.

Wrak El Mina (El Minja) w Hurghadzie – maksymalna głębokość 30 metrów, wraki na Abu Nuhas – głębokość pomiędzy 12-25 metrów, wrak Balena (Hurghada) – maksymalna głębokość 9 metrów – dostępny dla nurków z licencją OWD.

Stabilność elementów wraku

Zatopione łodzie ulegają korozji, poddawane są działaniu prądów morskich i falowania. Z czasem ich fragmenty mogą ulegać zawaleniu się. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do naszego bezpieczeństwa – nigdy nie ryzykujemy wpłynięcia do wraku.

Zaplątanie podczas nurkowań na wrakach

Na szczęście na wrakach w Hurghadzie prawie na pewno nie spotkamy sieci rybackich. Jednak zdarzają się elementy wyposażenia zatopionych łodzi takie jak na przykład kable, w które potencjalnie może dojść do zaplątania się nurka. Z tego powodu warto uważnie się przyglądać gdzie płyniemy a jeśli dojdzie do zaplątania – zachować spokój, sprawdzić ciśnienie gazu w butli nurkowej, poprosić partnera o pomoc. Warto, podczas nurkowań wrakowych, zabierać ze sobą nóż (powinien być tak umiejscowiony, żeby każdą ręką mieć do niego dostęp).

Podwodne życie na wrakach

Wraki bardzo często są zamieszkałe. Przykładem takiego wraku w Hurghadzie jest Balena, która jest swoistym „przedszkolem” dla młodych osobników wielu gatunków. We wnętrzu wraku mieszkają jeżowce i skrzydlice – stąd też, jeżeli chcemy się przytrzymać krawędzi – musimy być bardzo ostrożni.