Czy często nurkujesz w Egipcie, w Hurghadzie? Myślisz, że znasz już wszystkie miejsca do nurkowania jak własną kieszeń? A może nurkowałeś już w wielu różnych miejscach na świecie i masz coś do porównania? Wierzymy, że jest jeszcze wiele do odkrycia. Zwłaszcza jeśli masz możliwość wykonania tzw. dryftu pick-up (po angielsku pick-up drift).
Co to jest dryft i pick-up dryft?
Dryf oznacza nurkowanie w prądzie. Silniejsze prądy mogą występować również na miejscach nurkowych w Morzu Czerwonym w pobliżu Hurghady. Zwłaszcza na północnych stronach i na mniejszych rafach na otwartym morzu. Prądy płyną tu zazwyczaj w kierunku z północy na południe. Lepiej zatem zorganizować dryf, i to oczywiście w taki sposób, aby prąd przyjemnie nas niósł a pod koniec nurkowania zabrano nas łódką (pick-up). To, co chcemy Wam tutaj głównie powiedzieć: mamy szansę poznać ciekawe miejsca z dala od kotwicowisk łodzi nurkowych. Niektóre rafy koralowe w Hurghadzie, głównie wokół wysp, są duże i długie, a miejsca do kotwiczenia znajdują się zwykle tylko po południowej stronie, nad płycizną. Nie do pominięcia jest fakt, że prąd przynosi składniki odżywcze. Zatem tam, gdzie prąd jest silniejszy, rafy są również bardziej żywe.
Jak organizuje się nurkowanie w prądzie?
Aby dostać się dalej i jeszcze dalej, należy umówić się z łodzią, która wyrzuci nas dalej przy rafie, a następnie zabierze tam, gdzie poniósł nas prąd Zrobimy więc coś, co nazywa się dryftem pick-up. W Hurghadzie nurkujemy z dużych łodzi nurkowych, ale mamy też do dyspozycji motorówkę Zodiac. Możemy więc łączyć to, czy skaczemy z dużej łodzi, czy z Zodiaku, i co nas zabierze po nurkowaniu. Pod koniec nurkowania przewodnik zwykle strzela bojkę, najlepiej blisko ściany i mając bojkę nad głową na głębokości około 5 metrów, odpływamy od rafy w „błękit”. Jeśli mamy bojkę, przepływające łodzie będą o nas wiedzieć i będziemy mogli bezpiecznie wypłynąć na powierzchnię. Wynurzamy się w pobliżu bojki i czekamy na łódź. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami załogi łodzi. Trzeba trochę oddalić się od rafy. Łódka, która przybywa po nurków, musi wyłączyć silnik, śruba nie może pracować, a łódź nie może manewrować w momencie zabierania nurków. Starajmy się więc bez niepotrzebnych opóźnień wydostać się z wody na łódkę.
Polecamy specjalizację PADI Drift Diver (nurek w prądzie) lub DSMB Diver (Delayed Surface Marker Buoy Diver), gdzie nauczysz się prawidłowego wystrzeliwania bojki sygnalizacyjne.
Możesz kupić naszą książkę Hurghada Dive Sites & Wrecks, która jest dostępna w języku angielskim i czeskim.
Na co uważać podczas dryftu?
- W miejscach nurkowych z silnymi prądami trzymaj się podczas nurkowania blisko rafy.
- Trzymaj się blisko swojego partnera nurkowego i swojej grupy.
- Jeśli nurkujesz w pobliżu głębokiej ściany, trzymaj się na tej samej głębokości, co Twój przewodnik nurkowy i/lub partner.
- Pamiętaj jednak, że nurkowanie w prądzie wymaga świetnego opanowania pływalności.
- Nie wynurzaj się dalej od rafy bez bojki, ponieważ może przepłynąć łódź.
- Wychodząc z wody, postępuj zgodnie z instrukcjami załogi łodzi.
Miejsca nurkowe odpowiednie do dryftów pick-up w Hurghadzie
North Umm Gamar
Na północy wyspy Umm Gamar znajduje się dziewiczy ogród koralowy. Nurkowanie nie jest zbyt głębokie, a prądy zwykle nie są zbyt silne. Zaczynamy przy wieży koralowej na głębokości około 20 metrów. Następnie płyniemy dalej rafą po lewej stronie w kierunku ogrodu koralowego. Ten jest mieszanką koralowców miękkich i twardych i jest zamieszkany przez duże ławice ryb koralowych.
El Fanadir Deep South
Jeśli udamy się na południe od kotwicowiska w El Fanadir South w kierunku Hurghady, wkrótce napotkamy bardzo rozległe ogrody koralowe, które rozciągają się od 15 metrów głębokości do 6 metrów dalej na południe. Wśród nich znajdują się piaszczyste plateau, na których zimą przebywają duże płaszczki, takie jak płaszczki jemeńskie lub płaszczki namorzynowe. Ze względu na piaszczyste laguny widoczność może być nieco gorsza.
Shaab Pinky
Ściana koralowa po północnej stronie wyspy Big Giftun, bliżej wybrzeża Hurghady. Nurkowanie rozpoczynamy nad głęboką ścianą, płyniemy mając rafę po lewej stronie. Później pod nami na głębokości około 15 metrów pojawia się płytsze plateau. Nad plateau prąd może się wzmocnić, miejsce umocnienia prądu można rozpoznać z daleka po dużej liczbie ryb. Na dnie znajdują się bardzo wyraziste bloki koralowców. Można tu spotkać płaszczki orlenie czy barakudy.
Shaab Alex
Ściana przy wyspie Big Giftun pomiędzy miejscami nurkowymi Hamda i Shaab Sabina. Płyniemy z rafą po prawej stronie. Dno stopniowo opada na głębokość. Rafa pełna jest różnorodnych ryb koralowych, czasem spotykamy także płaszczkę orlenia czy żółwia.
Fandira
Od wyspy Small Giftun w kierunku północno-zachodnim rozciąga się długa rafa, która tworzy dużą lagunę - Torfa El Shahed, zwaną także Ben El Gebel, co oznacza pomiędzy górami lub wyspami. Po zewnętrznej stronie rafy koralowej możemy nurkować wzdłuż ściany. Gdy prąd i fale na to pozwalają, płyniemy w kierunku wschodnim z rafą po prawej stronie. W tym kierunku plateau w pobliżu rafy koralowej staje się coraz głębsze. Można też popłynąć w drugą stronę i dotrzeć do kotwicowiska łodzi na Torfie, dno nie jest tu głębokie.
Erg Somaya
Łodzie można zakotwiczyć w tym miejscu nurkowym tylko wtedy, gdy nie ma silnego prądu. W przeciwnym razie trudno będzie znaleźć linę kotwiczą z łodzi, ponieważ unosi się ona w głębokości w prądzie. W takim przypadku nie jest wykluczone, że wskoczymy na pick-up dryft. Płyniemy z rafą po naszej prawej stronie, mijając kilka bloków koralowców rosnących na krawędzi drop-offu. Następnie płytszy erg z dużą ilością czerwonych anthiasów. W dużych ławicach wypływają razem pod prąd, który przynosi im pożywienie. Gdy prąd jest silny, możemy zakończyć nurkowanie w miejscu, w którym zaczyna się normalny dryf, na Police Station – miejscu nurkowym Small Giftun. Dlatego należy zachować ostrożność podczas wynurzania się na przepływające łódki.
North Abu Ramada
Inne miejsca do nurkowania w Hurghadzie, gdzie prądy mogą być bardzo silne, znajdują się wokół wyspy Abu Ramada. Dlatego lepiej zorganizować tutaj dryft pick-up. Skaczemy na północnym szczycie rafy, najlepiej z ujemną pływalnością. W zależności od siły prądu, czyli czy jest bardzo silny, musimy jak najszybciej przedostać się na wschodnią stronę rafy i dalej płynąć z rafą po prawej stronie. Dlatego nurkowanie polecamy wyłącznie doświadczonym nurkom. Jeśli prąd będzie łagodniejszy, możemy rozejrzeć się za bardzo ładnym plateau i drop-offem na północno-zachodniej stronie.
Shaab Ayman - Erg Abu Ramada
Przy wyspie Abu Ramada możemy również przepłynąć przez ogród koralowy, który ma głębokość około 20 metrów i dalej w kierunku Erg Abu Ramada. A może nawet dalej, jeśli prąd będzie zbyt silny. W miejscu, w którym skaczemy, szczególnie zimą możemy spotkać rekiny rafowe białopłetwe odpoczywające w małej jaskini. Kolejnym fajnym miejscem po drodze jest Erg Abu Ramada, trzy połączone ze sobą wieże pokryte miękkimi koralowcami, których nie da się przy silnym prądzie nawet obpłynąć. W takim razie kierujemy się dalej w stronę ściany w kierunku Cave Abu Ramada.
Shaab Adel
To miejsce znajduje się w pobliżu jednej z najpopularniejszych raf koralowych w Hurghadzie, Gotta Abu Ramada. Na głębokości około 16 - 18 metrów znajduje się plateau. Z dna wznosi się kilka wież i bloków koralowych. Miejsce to nie jest zbyt często odwiedzane, dlatego istnieje szansa, że spotkamy tu rekina. Opływamy jedną wieżę za drugą i czekamy, aż coś się pojawi. Robimy przystanek bezpieczeństwa przy bojce, prawie wszystkie wieże koralowe są głębsze niż 5 metrów.
Oferujemy nurkowanie wrakowe w Morzu Czerwonym w Egipcie oraz kursy Deep Diver, Enriched Air Diver (Nitrox), Wreck Diver lub Sidemount Diver.