Kilka ciekawostek na temat rekinów tygrysich
Rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier) z rodziny Carcharhinidae, występujący także w Morzu Czerwonym w Egipcie, jest jednym z najniebezpieczniejszych rekinów. Ten gatunek rekina możemy spotkać podczas nurkowania w okolicach Hurghady, ale bardzo rzadko. Odpowiada za 19% ludzkich ofiar ataków rekinów, ale zdarzenia te są niezwykle rzadkie. Dorasta do 5 metrów długości, a największe osobniki mogą osiągnąć wagę do 900 kg. Samice są większe od samców.
Jego siedliskiem jest otwarte morze, głębokie laguny i ściany raf z wystarczającą ilością pożywienia. Rekin ten żywi się dosłownie wszystkim, zjadając różne ryby, inne rekiny, delfiny, płaszczki, żółwie, ptaki, skorupiaki, ssaki, a nawet różne śmieci. Żywi się głównie w nocy. W dzień przebywa zwykle na większych głębokościach, w nocy może wypłynąć na płyciznę. Rekin tygrysi żyje ponad 30 lat, prawdopodobnie nawet 50 lat. Można go rozpoznać po pionowych paskach na ciele przypominających tygrysa, które znikają z wiekiem.
Reprodukcja rekinów tygrysich
Samice rekinów tygrysich łączą się w pary mniej więcej raz na trzy lata. Podczas samego rozrodu samiec przytrzymuje samicę zębami, aby utrzymać ją w bezruchu, co jest dla niej niewygodne. Samica jest w ciąży nieco ponad rok. Ten gatunek rekina jest jednym z niewielu jajożyworodnych. Oznacza to, że młody rekin w ciele matki rozwija się w jaju, a nie w łożysku. Jednak samice rodzą młode w Morzu Czerwonym od kwietnia do lipca. Może urodzić do 80 młodych rekinów. Podczas zapłodnienia w ciele matki znajduje się około 80 zarodków, ale zwykle rozwija się ich mniej. Samice rodzą zwykle trzydzieści dzieci o wielkości około 50–70 centymetrów. Co ciekawe i niezwykłe u rekinów, rekiny tygrysie opiekują się młodymi, które prawdopodobnie pozostają z matką nawet do sześciu miesięcy. Matka po porodzie chce chronić swoje młode, dlatego szuka na mieliźnie miejsca o słabszej widoczności.
Atak rekina tygrysiego w Hurghadzie
8 czerwca 2023 roku po południu na publicznej plaży Dream Beach w centrum miasta doszło do śmiertelnego ataku rekina. Była to ciężarna samica, którą w krótkim czasie schwytano i zabito. Po zbadaniu wnętrzności potwierdzono, że rzeczywiście zaatakował ten rekin. Samica prawdopodobnie szukała miejsca, w którym mogłaby porzucić młode. Po zdarzeniu na kolejne dwa dni zakazano wstępu do wody na plażach Hurghady, a także wszelkich sportów wodnych, w tym nurkowania.
Przeczytaj także A STATEMENT ON LATEST SHARK BEHAVIOR od HEPCA (Hurghada Environmental Protection and Conservation Association).