Skip to main content Skip to footer

Na co zwracać uwagę żeby bezpiecznie nurkować w Hurghadzie

Zasady bezpieczeństwa podczas nurkowań z łodzi

W jaki sposób łodzie cumują na rafach koralowych w Hurghadzie żeby zapobiec niszczeniu raf koralowych i na co zwracać uwagę żeby bezpiecznie nurkować z łodzi.

Łodzie nurkowe w Hurghadzie - cumowanie

Łodzie nurkowe w Hurghadzie mają wyznaczone miejsca cumownicze na rafach. Od wielu lat zabronione jest rzucanie kotwic - zapobiega to niszczeniu raf koralowych. Ponieważ przez większą część roku w okolicy Hurghady wiatry wieją z kierunku północnego to miejsca cumownicze znajdują się na południowych częściach raf. Przypływające łodzie nurkowe wybierają zamocowane na stałe liny cumownicze i do nich przywiązują swoje liny. Wiatr, prąd i fala odpycha łódź nurkową od rafy i łódź utrzymuje się na linach.

Cumowanie kolejnych łodzi nurkowych

Ponieważ liczba cum na rafach jest ograniczona to kolejne łodzie nurkowe „przywiązują się” do łodzi już zacumowanych na rafie. W ten sposób tworzą się „rzędy” łodzi. Im wcześniej centrum nurkowe w Hurghadzie wypłynie łodzią tym większa szansa zacumowania bliżej rafy. Tym atrakcyjniejsze nurkowanie - nurkowe nie tracą czasu na dopływanie do rafy. Nurkowanie z łodzi nurkowych Hurghada

Pływanie pod łodziami nurkowymi w Hurghadzie

Zdecydowanie nie polecamy zbliżania się do śruby łodzi nurkowej, nawet wówczas kiedy łódź jest zacumowana a silnik wyłączony. Będąc pod woda podczas nurkowania mamy ograniczoną wiedzę o tym jak zmieniają się warunki pogodowe. Może się zdarzyć, że wiatr nagle zmieni kierunek i konieczne będzie szybkie odpłynięcie od rafy. Jeśli z jakiegoś powodu musimy podczas nurkowania przepływać pod łodziami - róbmy to na głębokości 5-6 metrów lub głębiej. Nawet jeśli łódź zacznie manewrować - nurkowie będą bezpieczni.

Zanurzanie się i wynurzanie na rafach koralowych

Najbezpieczniej zanurzać się i wynurzać jest pomiędzy rafą a pierwszą zacumowaną łodzią nurkową. W tej strefie nie będzie manewrowała żadna łódź. Jeżeli z jakichś powodów musimy wynurzyć się poza tym obszarem, na otwartym morzu w oddaleniu od rafy, to wskazane i zalecane będzie wcześniejsze wypuszczenie boi, która sygnalizuje miejsce przebywania nurków.

Nurkowanie z łodzi nurkowych Hurghada

Podstawowa zasada bezpieczeństwa - nigdy nie wchodzimy do wody (na nurkowanie, snorkeling czy pływanie) jeśli silnik na łodzi jest włączony a drabinki podniesione na pokład. Jeśli kończymy nurkowanie i widzimy, że łodzie mają podniesione drabinki (nie są opuszczone do wody) i słyszymy pracę silników (śruby łodzi nie muszą jeszcze pracować) zachowujemy szczególną ostrożność - łodzie w każdym momencie mogą zacząć płynąć - i wynurzamy się zachowując bezpieczny dystans. Po wynurzeniu na powierzchnię wody śledzimy sygnały załogi - czy możemy podpłynąć do łodzi czy mamy przez chwilę zostać przy rafie.

Oznaczenie łodzi nurkowych w Hurghadzie

Dobre centra nurkowe w Hurghadzie opuszczają na linie pod łodzią logo centrum nurkowego. Dzięki temu nurkowie mogą rozpoznać swoją łódkę. Schodząc z łodzi na snorkeling lub pływanie warto zapamiętać nazwę łodzi i/lub centrum nurkowego z Hurghady - będziemy wiedzieć, na którą łódkę wrócić jeśli podczas oglądania przez nas raf przypłyną i zacumują kolejne, na tej samej rafie, łodzie.

Jakkolwiek nurkowania z łodzi w Hurghadzie należą do najprzyjemniejszych i najbardziej atrakcyjnych to nurkowie powinni znać zasady, które zapewnią im bezpieczeństwo.