Co powoduje blaknięcie koralowców i czego unikać, aby nie uszkodzić rafy koralowej?
Co to są koralowce?
Najpierw trochę o tym, czym są koralowce? Teraz mamy na myśli twarde koralowce. Można powiedzieć, że są podstawowym elementem budulcowym raf koralowych nie tylko w Morzu Czerwonym. Koralowce twarde to kolonie maleńkich zwierząt – polipów koralowych, które jako swój dom budują wapienną skorupę. Koralowce potrzebują do życia wystarczającej ilości światła i składników odżywczych.
Więcej o koralowcach w artykule O koralowcach i rafie koralowej
Dlaczego koralowce potrzebują światła?
Koralowce żyją w symbiozie z jednokomórkowym organizmem zwanym zooxanthellae. Wchodzi w skład tkanek koralowca, tj. żyje w nich. Te zooxanthellae faktycznie karmią koralowce. Działają, podobnie jak rośliny zielone, na zasadzie fotosyntezy. Oznacza to, że potrzebują światła i dwutlenku węgla. Wytwarzają tlen dla atmosfery ziemskiej i cukry, które stanowią pożywienie koralowców. Zooxanthellae nadają również twardym koralom kolor. Ponadto polipy koralowe również łapią plankton jako pożywienie.
Dlaczego rafy koralowe umierają i blakną?
Jeśli koralowiec zostanie narażony na stres, co oznacza zmianę warunków, może wydalić swój symbiont - zooxanthellae. Następnie traci kolor, staje się biały i całkiem możliwe, że umrze. Przez zmianę warunków rozumiemy ocieplenie wody, mniejszą ilość światła, zmianę składu wody, np. to, że woda jest mętna, zanieczyszczona lub zmienia swój skład chemiczny.
W tym roku w Egipcie jest bardzo ciepło
Temperatura wody w Morzu Czerwonym w Hurghadzie w sierpniu osiągnęła 30 stopni Celsjusza. W poprzednich latach wahała się od 28 do 29 stopni. Ostatnio podczas nurkowania w Morzu Czerwonym zaobserwowaliśmy, że niektóre koralowce, a także ukwiały mają coraz jaśniejszy kolor. Nawiasem mówiąc, ukwiały spokrewnione z koralowcami są także żywicielami zooxanthellae. Jeśli tego nie mają, rozjaśnią się i skurczą. Ukwiały, podobnie jak koralowce, żywią się planktonem, oprócz cukrów wytwarzanych przez zooxanthellae.
Gatunki, u których obserwujemy blaknięcie
Są to głównie niepozorne koralowce Montipora, a także ukwiały Entacmaea. Zarejestrowaliśmy kilka koralowców innych gatunków - od koralowca stołowego Acropora po koralowiec kopcowy Porites czy też tzw. koralowiec ognisty Millepora.
Niektóre gatunki koralowców potrafią się regenerować
Jest nadzieja, niektóre gatunki koralowców mogą się regenerować i leczyć poprzez pozyskiwanie nowych zooksantelli. Jednak ich powrót do zdrowia trwa kilka miesięcy. Według badań twarde koralowce w północnej części Morza Czerwonego są bardziej odporne na zmiany temperatury. Zbliża się jesień, a to oznacza, że robi się coraz zimniej. Mamy nadzieję, że przyniesie to ulgę rafom koralowym.
Jak chronić rafę koralową?
Nawet swoim zachowaniem podczas nurkowania lub snorkelingu w Hurghadzie możesz przyczynić się do ochrony raf koralowych. Jako jednostki mamy niewielki wpływ na globalne ocieplenie. Są jednak pewne rzeczy, które możemy zrobić lub raczej nie robić.
Nie dotykaj koralowców
Nawet dotyk rąk może uszkodzić koralowiec. Polipy koralowe mają maleńkie otwory w wapiennej skorupie, przez które mogą wyciągać macki i łapać plankton. Dotykając je, możemy je uszkodzić. Jeśli naprawdę musisz się czegoś chwycić, upewnij się, że chwytasz się nieożywionej części klifu. W Morzu Czerwonym spotykamy koralowce, które rosną na powierzchniach i wyglądają jak nieożywione kolorowe plamy lub wyglądają jak wzgórza, ale są to żywe organizmy. Podczas nurkowania utrzymuj neutralną pływalność i nie zbliżaj się zbytnio do koralowców, aby uniknąć ich przypadkowego kopnięcia.
Nie karm ryb i nie wrzucaj niczego do morza
Wiele gatunków ryb jest roślinożercami i żywi się glonami rosnącymi na koralowcach. Jeśli będziemy karmić ryby, równowaga biologiczna zostanie zachwiana. Glony mogą następnie przerosnąć i uszkodzić koralowiec.
Wybierz krem przeciwsłoneczny przyjazny rafie koralowej
Używaj filtrów przeciwsłonecznych delikatnych dla koralowców lub chroń się przed słońcem w inny sposób. Syntetyczne filtry UV w filtrach przeciwsłonecznych niszczą rafy koralowe. Na przykład oksybenzon (inna nazwa: beznofenon-3), który osadza się na rafie, niszczy koralowce. Jest to związek chemiczny pochłaniający promienie ultrafioletowe. Oksybenzon jest popularny wśród producentów kremów ze względu na niską cenę i bardzo często wchodzi w skład kremów i balsamów do opalania. Ponadto nanocząsteczki dwutlenku tytanu i tlenku cynku mogą przenikać do organizmów wodnych, powodując ich mniejszą odporność w wymagających warunkach. Wybierz więc dobrze krem z filtrem przeciwsłonecznym. Polecamy naturalne filtry przeciwsłoneczne, które zawierają mineralny filtr UV bez nanocząsteczek. Takie filtry przeciwsłoneczne można rozpoznać przede wszystkim po etykiecie NON NANO.
Więcej w artykule Kremy do opalania i rafy koralowe