Skip to main content Skip to footer

Zajímavé a nejkrásnější útesy pro hloubkové potápění

Hloubkové potápění v Hurghadě

Hluboké ponory v Hurghadě lze uskutečnit na řadě potápěčských lokalit nebo vracích. Na některých útesech je hloubka přímo pod lodí, na jiných se vyplatí driftovat, abyste viděli ty nejkrásnější a nejhlubší části útesu.

Mnoho potápěčů postupem času, jak se jejich potápěčské dovednosti vyvíjejí, začne uvažovat o hloubkovém potápění. Můžeme se ponořit hluboko i v Hurghadě. Abyste se mohli potápět do hloubky, musíte absolvovat kurz AOWD – to vám dává možnost ponořit se do maximální hloubky 30 metrů. Pokud se chceme potápět až do maximálního limitu rekreačního potápění, což je 40 metrů, měli byste kromě kurzu AOWD absolvovat specializaci Deep Diver.

Můžete si koupit naši knihu Hurghada Dive Sites & Wrecks, která je k dispozici i v češtině.

Zajímavé a nejkrásnější útesy pro hloubkové potápění v Hurghadě

Umm Gamar

Malý ostrov severně od pobřeží Hurghady. Nad platem, které začíná na jižní straně ostrova, kotví potápěčské lodě. Pokud se chcete ponořit hluboko, měli byste plavat se stěnou po levé ruce směrem na východ. Cestou míjejí potápěči korálové bloky pokryté měkkými a tvrdými korály. Na hluboké straně útesu jsou tři korálové věže. První korálová věž má trhlinu, která je domovem obrovského množství parmovců, perutýnů a mladých kaniců. Pod druhou věží se v hloubce 28 metrů nachází malá jeskyně, do které lze vplavat. Vzduch, který uvnitř potápěči vydechují, uniká trhlinami ve stěně věže, což poskytuje malebný pohled, z věže vycházejí bubliny. Je také možné vyskočit na drift z hlubší strany a vrátit se na plato, kde kotví potápěčské lodě.

Shaabruhr Umm Gamar

Potápěčská lokalita poblíž ostrova Umm Gamar. Je to dlouhý útes. Na jeho západní straně je plato, které na východě pozvolna klesá do hloubky asi 30 metrů a pak končí drop-offem (stěnou padající do velkých hloubek). Na ponoru do 30 metrů máme šanci vidět zbytky vraku, který končí těsně před drop-offem. Je to jedno z oblíbených míst v Hurghadě pro hloubkové technické potápění. Na driftovém ponoru mohou techničtí potápěči navštívit vrak Colona (60-67 metrů).

Carless Reef

Tento korálový útes se také nachází severně od Hurghady. Potápět se tam můžete, jen pokud je bezvětří. Útes není velký a jeho vrchol je cca 3 metry pod hladinou, z toho důvodu zde není žádná ochrana před vlnami a mořskými proudy. Dvě velké korálové věže stojí na rozlehlém platu v hloubce asi 14 metrů. Plato přechází na severu do drop-offu. Na hluboké stěně mohou potápěči obdivovat menší korálové věže. Na této potápěčské lokalitě můžete očekávat silné proudy.

Small Giftun (Police Station)

Při plánování hloubkového ponoru na tomto útesu v Hurghadě se vyplatí skočit na drift a doplavat s proudem na plato, kde kotví lodě. Po vyskočení na drift plavou potápěči podél stěny, která klesá do velmi velké hloubky. Na stěně rostou velké gorgonie v hloubce 20 až 50 metrů. V další části útesu je plato (asi 18 metrů hluboko) zakončené drop-offem a potápěči mohou v závislosti na síle proudu plavat tam, kde se plato láme do hloubky nebo mělko podél stěny, která je po jejich pravé ruce po celou dobu ponoru.

Erg Somaya

Těsně pod lodí (je zde pouze jedno místo pro kotvení lodi) je docela úzké, hluboké plato, které končí drop-offem. Potápění zde může být náročné – počítejte se silnými proudy, které nabývají na síle, když se vzdalujete od stěny útesu. Na Erg Somaya můžeme také skočit na krásný, ​​hluboký drift a po cestě, asi ve 30 metrech, navštívit malý tunel v korálovém bloku, který je pokrytý různobarevnými měkkými korály.

Abu Ramada

Jedná se o ostrov nedaleko Hurghady, kolem kterého máme mnoho potápěčských lokalit vhodných pro hloubkové potápění. Na tomto místě se můžeme ponořit hluboko na South Abu Ramada a Cave Abu Ramada a případně na Erg Abu Ramada. Pokud povětrnostní podmínky neumožňují kotvení u Ergu Abu Ramada nebo je proud příliš silný, mohou jít potápěči na hluboký driftový ponor z Erg Abu Ramada na Cave Abu Ramada nebo pick-up drift z Shaab Ayman na Erg Abu Ramada. Pick-up drift je také možný na hluboké stěně s velmi silnými proudy na North Abu Ramada.

El Fanadir (sever)

Poměrně snadné místo pro hloubkové potápění v Hurghadě. Lodě kotví u stěny nad platem, které klesá z 12 až 18 metrů a končí hlubokým srázem. Se silnými proudy se zde setkáváme jen zřídka, proto je toto místo jako stvořené pro potápěče absolvující kurz AOWD – a hloubkové potápění v rámci jejich výcviku.

Vrak El Mina

Nachází se hned vedle přístavu - nové maríny Hurghada. Maximální hloubka 30 metrů. Potápěči, kteří již mají AOWD, si tu mohou udělat hloubkový ponor nebo v rámci kurzu AOWD - vrakové potápění po předchozím hloubkovém ponoru.

Další potápěčské lokality v Hurghadě také nabízejí možnosti hloubkového potápění. Je však na zvážení, zda nám spotřeba vzduchu umožní doplavat do hlubokého místa na útesu a bezpečně se vrátit na loď. Navíc se vyplatí potápět se hluboko tam, kde je něco zajímavého k vidění, a ne jen proto, že potápěčský počítač zaznamená velkou hloubku.