Skip to main content Skip to footer

Co je lepší Hurghada nebo Marsa Alam?

Kde je nejlepší potápění v Egyptě?

Kde je nejlepší potápění v Egyptě? Cílem mnoha turistů i potápěčů jsou egyptská letoviska u Rudého moře Hurghada a Marsa Alam, která nabízejí potápění u pestrých korálových útesů. V čem se liší a kde je lepší potápění? V Hurghadě se ke korálovým útesům jezdí většími potápěčskými loděmi, v Marsa Alam se většinou potápí ze břehu nebo eventuálně z rychlostního člunu (speedboat). Přečtěte si, v čem se tyto turistické resorty liší. Třeba dodat, že Rudé moře v Egyptě patří mezi nejlepší místa k potápění na světě.

Jaké je potápění v Hurghadě?

Ke korálovým útesům se v Hurghadě jezdí lodí

V Hurghadě se vyjíždí na potápění ke korálovým útesům většími komfortními loděmi. Každý den se můžete dostat na jiné potápěčské lokality, kterých je v Hurghadě více než 30. Což je ideální na týdenní nebo i delší potápěčskou dovolenou. Na potápěčské lodi máte kompletní servis a posádku, která Vám pomáhá. Vstup a výstup z vody je snadný a není třeba nosit potápěčskou výstroj daleko. Vyhnete se tak oblékání na písčitém břehu a ne vždy snadnému vstupu do vody. Na lodi trávíte celý den (přibližně od 9. do 16. hodiny). Dělají se 2 až 3 ponory, které vede potápěčský průvodce. Mezi ponory je oběd. Můžete odpočívat na lodi, převléci se, využít toaletu...

Ceny potápění jsou v Hurghadě nižší než v Marsa Alam

Potápění v Hurghadě je obecně levnější než v Marsa Alam i přesto, že se jezdí loděmi. V Hurghadě je velká konkurence, ale potápěčské centrum je třeba dobře vybrat, abyste se dostali na nejlepší potápěčské lokality v Hurghadě v Rudém moři. I takové, které jsou srovnatelné s lokalitami, na které se jezdí na potápěčských safari lodích.

Hurghada je pobřežní město

Kromě hotelových komplexů je tu také město, máte možnost poznat místní kulturu. U hotelů jsou většinou mělké písčité laguny a mělčiny, vhodné pro ty, kteří si chtějí jen zaplavat a osvěžit ve vodě. Ponory ze břehu se v podstatě nenabízejí, pouze v rámci kurzů potápění. V Hurghadě je jen pár hotelů, u kterých je korálový útes, například Arabella, Arabia a Bel Air nebo hotely na jih od Hurghady v Sahl Hasheesh a Makadi.

Teplota vzduchu a vody v Hurghadě

U pobřeží Hurghady a také u nedalekých útesů jsou mělčiny, to znamená, že teplota vody je v zimě v příbřežních lagunách nižší než u hlubokých útesů. Teplota vzduchu v zimě v noci bývá kolem 15 stupňů a kvůli tomu se mělké laguny rychleji ochlazují. Vzduch má i v zimním období přes 20 stupňů. Teplota vody také neklesá pod 20 stupňů. V létě, kdy je i v noci přes 30 stupňů, se mělké laguny naopak prohřívají a voda je tu teplejší než u hlubších útesů. Teplota vody u útesů vystoupá v létě na maximálně 29 stupňů.

Nejlepší korálové útesy a potápění v Hurghadě

Nejlepší potápěčské lokality v Hurghadě jsou kolem nedalekých ostrovů Small Giftun a Abu Ramada. Pokud má potápěčská loď s sebou motorový člun Zodiac, je možné zorganizovat ponor v proudu - pick-up drift. Hluboké stěny se silnějšími proudy bohatě porostlé korály najdeme na lokalitách North Abu Ramada (prostředí velmi podobné proslulému Elphinstone), Erg Somaya nebo Police Station u ostrova Small Giftun. Zde si přijdou na své i zkušení potápěči. Další pěkné korálové útesy najdete směrem na sever od Hurghady u ostrova Umm Gamar nebo Carless Reef. Pokud s potápěním teprve začínáte, budou pro Vás vhodné “stacionární” ponory ze zakotvené lodi. Lodi obvykle kotví nad mělkým platem, schované před vlnami a silnými proudy. To však neznamená, že budete o něco ochuzeni, jsou tu lokality s rozlehlými mělkými korálovými zahradami plnými ryb jako například Gotta Abu Ramada nebo Shaab Sabina. Místa s možností potkat delfíny tzv. Dolphin House jsou Shaab El Erg a El Fanous. A jsou tu i vraky.

Privátní potápěčský výlet do Marsa Alam

Můžeme pro Vás zorganizovat privátní dvou- až třídenní výlet do Marsa Alam z Hurgady. Po cestě navštívíme potápěčský kemp nedaleko El Quseir, kde je možné přenocovat a potápět se ze břehu. Další nocleh zajistíme v Port Ghalib, přístavním městečku hned vedle Marsa Alam. Zorganizujeme potápění z rychlostního člunu na Elphinstone a Abu Dabab.

Jaké je potápění v Marsa Alam?

V Marsa Alam se potápí hlavně ze břehu

V Marsa Alam chodíte na ponory většinou z pláže. To znamená oblékání se na písku a ne vždy snadný vstup do vody a výstup na břeh, hlavně když jsou vlny. U Rudého moře fouká poměrně často. Nejste pro změnu tolik limitováni časovým plánem výjezdu na potápěčské lodi. Výjezdy lodí se tu také organizují, ale není to tak běžné jako v Hurghadě. Doporučujeme 3 - 4 hodinový výjezd rychlostním člunem. Díky tomu rychle můžete dostat na zajímavé lokality, kde je šance vidět žraloky. Jen počítejte s tím, že celou dobu budete oblečeni v potápěčském obleku a mokří, hlavně když fouká a moře je rozbouřené. Ne vždy je výjezd na speedboat kvůli počasí možný.

Ceny potápění jsou v Marsa Alam vyšší než v Hurghadě

Ponory ze břehu většinou organizuje potápěčské centrum přímo v hotelu, ve kterém jste ubytováni. Výjezdy loděmi se tu také nabízejí, na potápění také rychlostními čluny. Avšak ceny jsou však obvykle vyšší než v Hurghadě.

Marsa Alam rovná se hotelové komplexy

Nacházejí se tu velké hotelové komplexy, ze kterých turisté v podstatě nevycházejí. Město, jako Hurghada, tu není. Zato přímo u břehu je korálový útes.

Teplota vzduchu a vody v Marsa Alam

Marsa Alam je jižněji, proto tu bývá o něco tepleji než v Hurghadě. Avšak u pobřeží jsou hlubší stěny korálových útesů. To znamená, že tu jsou o něco menší výkyvy teploty vody, pokud v porovnáme zimu a léto. Teplota vody ani vzduchu v zimě neklesá pod 20 stupňů a v létě má voda kolem 30 stupňů, vzduch o něco více.)

Nejlepší korálové útesy a potápění v Marsa Alam

Na nejlepší potápění a potápěčské lokality v Marsa Alam v Rudém moři se dostanete rychlostním člunem nebo na safari lodi. Patří mezi ně Elphinstone, hluboký útes porostlý rozmanitými koráli s množstvím života. Máte tu možnost vidět žraloky. Dalším zajímavým místem je Abu Dabab 5, útes nedaleko pobřeží, kde také můžete vidět žraloky, zejména lagunové, kteří odpočívají v mělčích jeskyních. U pobřeží je známá lokalita Abu Dabab, kde se vyskytují karety obrovské, které se pasou na trávě. Je tu také Satayah Dolphin House dostupný lodí.