Skip to main content Skip to footer

Naučit potápět se může každý

Jak se začít potápět

Mnoho lidí si myslí, že kurzy potápění jsou jen pro mladé a zdatné plavce. Pravda je jiná: naučit se potápět může každý, kdo je zdravý, umí plavat (vynikající plavecké dovednosti nejsou vyžadovány), má rád vodu a chtěl by pod ní trávit čas.

Jak začít s potápěním, je potápění obtížné?

S rozvojem moderního potápěčského vybavení se tato forma aktivity, potápění se nedá nazvat sportem, stala snadno zvládnutelnou. Potápění je pro mnoho lidí snadné, i když vyžaduje disciplínu a zdravý rozum.

Při dodržování pravidel, která se každý zájemce o potápění naučí během základního kurzu potápění, je pravděpodobnost vzniku mimořádné situace mizivá.

Je více cest vedoucích k potápění:

Šnorchlování

Tedy prohlížení si toho, co je pod vodou, z hladiny. Šnorchlování si získalo oblibu díky cestování do exotických koutů světa (jako je Egypt). Teplá a průzračná voda Rudého moře se nabízí k plavání s maskou, šnorchlem a ploutvemi. Někteří lidé zkoušejí spontánně potápění na nádech - freediving. Když se vám pobyt pod vodou zdá příliš krátký, přichází na mysl potápění s přístrojem. Průzkum podmořského světa z hladiny už nestačí a chcete podmořský svět zkoumat déle.

Potápění pro začátečníky, tzv. INTRO nebo DSD (Discover Scuba Diving)

V mnoha oblíbených přímořských letoviscích funguje byznys zaměřený na lidi bez potápěčských certifikátů, kteří by chtěli vidět korálové útesy (například Rudé moře, Egypt), ponořit se do teplé, čisté vody (Turecko, Kanárské ostrovy, Řecko) a odnést si vzpomínky na potápění a podvodní fotografie. Mnoha lidem takový jednorázový INTRO ponor stačí. Najdou se i tací (a není jich mnoho), kteří se budou znovu chtít potápět, ale samostatně. Je důležité si svědomitě vybrat potápěčské centrum a zkušeného instruktora potápění – a nespoléhat na náhodu nebo se nechat zlákat nízkou cenou. Protože špatně provedené INTRO (například příliš rychlé zanoření bez vyrovnání tlaku) může od potápění zbytečně odradit.

Kurz potápění

Není důležité, zda vedla cesta k potápění přes šnorchlování, potápění pro začátečníky, tzv. Intro nebo se prostě někdo hned rozhodl stát potápěčem. Abyste se mohli začít potápět sami (a to neznamená jeden), je třeba se přihlásit a absolvovat kurz potápění.

Kurz potápění můžete absolvovat v místě vašeho bydliště v Čechách nebo kdekoli jinde. Výhodou je, že se můžeme učit, aniž bychom si museli brát volno. Nevýhodou je krátká potápěčská sezóna na volných vodách. Těžko říci, zda jsou ponory v jezerech a lomech atraktivní - jistě se najdou lidé, kterým vyhovuje horší viditelnost, zelený nádech vody a nízká teplota.

Můžete zkusit absolvovat výcvik v kontrolovaných podmínkách (bazén) a teorii v místě svého bydliště a pokračovat v kurzu potápění na volné vodě na teplejším a exotičtějším místě - například v Egyptě, kde potápěčská sezóna trvá celý rok a cesta z Čech zabere jen pár hodin letadlem. Takzvaný Referral platí jeden rok od data poslední lekce – mějte to prosím na paměti při plánování dokončení kurzu potápění v jiném místě.

Můžete si také rovnou naplánovat kurz potápění v teplých vodách Rudého moře, kde během kurzu můžete obdivovat korálové útesy. Kurz potápění PADI v Hurghadě je intenzivní, ale týdenní dovolená splní váš potápěčský sen.

Pokud přemýšlíte o potápění - přihlaste se na INTRO potápění pro začátečníky nebo rovnou absolvujte kurz potápění, kde se naučíte bezpečně trávit čas pod vodou. Neobávejte se – potápění je snadné – kurzu potápění se mohou zúčastnit i děti od 10 let.