Skip to main content Skip to footer

Škodlivé účinky složek opalovacího krému

Opalovací krémy a korálové útesy

Mohou potápěči nevědomky přispět k odumírání korálových útesů?

Opalovací krémy a UV filtry v opalovacích krémech mají negativní dopad na korálové útesy a způsobují umírání korálů. Potápěči, nevědomky, mohou používáním sluneční ochrany negativně ovlivnit podmořské prostředí Rudého moře.

Korály odumírají kvůli opalovacím krémům

Představte si, že 1 kapka určité sloučeniny – vypuštěná do nádrže o velikosti 6,5 olympijských bazénů – je pro korály nebezpečná. Tato sloučenina je: oxybenzon (jiný název: beznofenon-3). Je to sloučenina, která absorbuje ultrafialové paprsky. Jeho obliba je dána nízkou výrobní cenou. Je široce používán v opalovacích krémech, mlécích a kosmetických přípravcích. Potápěči používající tuto kosmetiku vnášejí do vodního prostředí oxybenzon.

Škodlivé účinky složek opalovacího krému

Oxybenzon má tyto nepříznivé účinky:

  • korály jsou citlivější na bělení
  • poškozuje genetický materiál korálů, což snižuje populaci korálů
  • umírání korálů v důsledku ucpání otvorů, kterými přijímají potravu
  • deformace a nadměrný růst korálového polypu

Výzkum účinků složek opalovacích krémů byl prováděn na Panenských ostrovech. Podle zprávy má oxybenzon nepříznivý účinek i na plankton a některé ryby, což způsobuje potíže při reprodukci.

Tím, že se chráníme, škodíme korálům

Další látky, které mohou být obsaženy v opalovacích krémech a které také nepříznivě ovlivňují vodní prostředí: Enzacamen - UV filtr (UV B) - je zodpovědný za oxidaci. Vznikající peroxid vodíku nepříznivě působí mimo jiné na měkkýše a ježovky. Minerální filtry – nanočástice oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého – mohou pronikat do vodních organismů, což způsobuje, že jsou méně odolné vůči náročným podmínkám, a proto je pro některé druhy obtížnější přežít. Výzkum Haereticus Environmental Laboratory ukazuje, že každý rok pronikne ke korálovým útesům po celém světě 14 tun nebezpečných látek z opalovacích krémů. Havaj jako první zakázala prodej kosmetiky obsahující oxybenzon a oktokarboxyl.

Jak se chránit bez toho, abychom škodili korálovému útesu

Můžete použít hypoalergenní krém (t.j. pro alergiky a citlivou pokožku) s přírodním buriti olejem (lisovaný za studena z palmy révové - Mauritia flexuosa) z řady Anthyllis. Výrobcem je italská společnost Pierpaoli, která k výrobě používá suroviny z ekologického zemědělství.

Dalším řešením pro potápěče může být vyhýbat se slunci nebo používat ochranný oděv.

Potápěči možná nejsou největší skupinou, která znečišťuje vodní prostředí opalovacími krémy – vždyť trávíme čas pod vodou – ale budeme prvními, kdo tento nepříznivý dopad uvidí při potápění na korálových útesech.

Pokud změna našeho opalovacího krému může pomoci korálovým útesům – pak není třeba váhat – změňme ho a je to!