Skip to main content Skip to footer

Zajímavá fakta o žralocích tygřích

Žralok tygří v Hurghadě

Několik zajímavých faktů o žralocích tygřích

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier) z čeledi Carcharhinidae, který se vyskytuje také v Rudém moři v Egyptě, je jedním z nejnebezpečnějších žraloků. Tento druh žraloka můžeme vidět při potápění v okolí Hurghady, ale velmi zřídka. Má na svědomí 19% lidských obětí útoků žraloků, ale tyto události jsou extrémně vzácné. Dorůstá délky až 5 metrů a největší jedinci mohou dosáhnout hmotnosti až 900 kg. Samice jsou větší než samci. Jeho stanovištěm je otevřené moře, hluboké laguny a korálové stěny s dostatkem potravy. Tento žralok se živí doslova vším, požírá různé ryby, jiné žraloky, delfíny, rejnoky, želvy, ptáky, korýše, savce a dokonce i různé odpadky. Krmí se většinou v noci. Přes den je většinou ve větších hloubkách a v noci může vyplavat na mělčinu. Žralok tygří žije více než 30 let, pravděpodobně až 50 let. Pozná se podle svislých pruhů na těle, podobné jako mají tygři, které s věkem mizí.

Reprodukce žraloků tygřích

Samice žraloka tygřího se páří přibližně jednou za tři roky. Samec při samotném rozmnožování přidržuje samici zuby, aby ji udržel v klidu, což je pro ni nepohodlné. Samice je březí něco málo přes rok. Tento druh žraloka je jedním z mála ovoviviparních. To znamená, že žraločí mládě v těle matky se vyvíjí ve vajíčku, nikoli v placentě. Samice však rodí živá mláďata, v Rudém moři mezi dubnem a červencem. Dokáže porodit až 80 žraločích mláďat. Během oplodnění je v těle matky kolem 80 embryí, ale většinou se jich vyvine méně. Samice obvykle rodí třicet mláďat o velikosti zhruba 50 až 70 centimetrů. Co je na těchto žralocích zajímavé a neobvyklé, žraloci tygří se starají o svá mláďata, která pravděpodobně zůstávají s matkou až šest měsíců. Po porodu chce matka své mládě chránit, a proto hledá na mělčině místo s horší viditelností.

Útok žraloka tygřího v Hurghadě

Odpoledne 8. června 2023 došlo na veřejné pláži Dream Beach v centru města k smrtelnému útoku žraloka. Jednalo se o březí samici, která byla během krátké doby odchycena a utracena. Po prozkoumání jejích útrob se potvrdilo, že se skutečně jedná o žraloka, který zaútočil. Samice pravděpodobně hledala místo, kde by vrhla mláďata. Po incidentu byl na plážích v Hurghadě zakázán vstup do vody a také byly na další dva dny zakázány veškeré vodní aktivity včetně potápění.

Přečtěte si A STATEMENT ON LATEST SHARK BEHAVIOR od organizace HEPCA (Hurghada Environmental Protection and Conservation Association).