Skip to main content Skip to footer

O životě v Rudém moři

Je potápění a šnorchlování v Egyptě bezpečné?

Jak být v bezpečí při potápění nebo šnorchlování v Rudém moři

Při plánování potápění nebo šnorchlování v Rudém moři v Egyptě si zjistěte, co obývá korálové útesy, jací živočichové žijí v moři, kteří z nich mohou být potenciálně nebezpeční a jak se ve vodě chovat. Sbírejte informace, buďte opatrní a pravděpodobnost zranění mořským živočichem se bude blížit nule. Nebezpečnější bude spálení se při plavání na vodní hladině.

Jak se chovat v Rudém moři

  • plav podél korálového útesu, ne nad něj - útesy jsou obvykle těsně pod vodní hladinou
  • ničeho se nedotýkej, nešlap na korálový útes
  • nekrm zvířata - krmení narušuje biologickou rovnováhu
  • nevyhazuj odpadky do moře
  • nesbírej mušle - většina z nich je obydlená nebo brzy bude (např. krabi poustevníčci si vyměňují ulity, když rostou)
  • nesbírej jiné živočichy, nedotýkej se korálů
  • nepronásleduj zivočichy a nedotýkej se jich
  • pokud fotíš nebo natáčíš video, neplaš zvířata a dávej pozor, kde a jak plaveš
  • nechoď šnorchlovat a samozřejmě se potápět sám bez partnera
  • pokud vstupuješ do vody ze břehu, nos ochrannou obuv
  • pokud plaveš na hladině, chraň se před sluncem – oblékni si tričko nebo tenký neoprenový oblek
  • nevstupuj do vody v noci (pokud se nejedná o organizovaný noční ponor)
  • předem zkontroluj místní podmínky (vítr, příliv, vlny, proudy atd.)

Kousnutí

Odpověď na otázku, proč se ryby mohou chovat agresivně, je zřejmá a jednoduchá. Brání své území. Takto na nás mohou „zaútočit“ například oblíbení klauni, kteří chrání sasanku, ve které žijí. Některé druhy ryb si hlídají svá hnízda. Například ostenci, kteří v létě tvoří v písku trychtýře, kam kladou jikry. A útočí na každého, kdo se přiblíží. Ryby hlídají své území tak, že nad ním plavou. Můžete předvídat záměr ryby, když rychle plave směrem k vetřelci. V takové situaci je nejlepší se pomalu vzdálit a plavat jiným směrem.

První pomoc při kousnutí: dezinfekce, případné převazy rány a/nebo návštěva lékaře.

Bodnutí jedovatým trnem

V Rudém moři žijí zvířata, která mají jedovaté ostny. Patří sem: perutýni, ropušnice, odranci, ježovky a někteří rejnoci. Ostny používají tito živočichové k obraně. Sami od sebe nezaútočí. Pokud vstupujete do vody ze břehu, noste ochrannou obuv s tvrdou podrážkou. Bude se hodit i při šlápnutí na ostrý kámen. Pokud plavete u korálového útesu, udržujte si přiměřenou vzdálenost a nedotýkejte se útesu ani na něm nestůjte. Tato pravidla se týkají především ochrany korálového útesu před jeho zničením!

První pomoc po bodnutí jedovatým trnem: namočení končetiny v horké vodě (ne však takové, která způsobí opaření), léky proti bolesti, návštěva lékaře.

Požahání způsobené korály

Žahavé korály najdeme i v Rudém moři. Zejména žahavka keříčková (tzv. fire coral) způsobuje dlouho se hojící červenou vyrážku. Nejlepší způsob, jak se vyhnout požahání korálem, je udržovat si odstup a nedotýkat se útesu. Jiná potenciálně silně žahavá zvířata jsou medúzy. Druhy vyskytující se v Rudém moři nejsou nebezpečné. Občas se můžete dotknout žahavého planktonu, ale je to srovnatelné s kousnutím malého mravence.

První pomoc při požahání od korálů spočívá v opakovaném potírání místa požahání octem, případně citronovou nebo limetkovou šťávou. V případě potřeby vyhledejte lékaře.

Vlny a mořské proudy

Lidé si bohužel dost často neuvědomují, že v moři mohou být proudy a pobyt na hladině může být kvůli vlnám obtížný. Nejlepší je se předem podívat na předpověď počasí na webových stránkách. Pokud opustíte zátoku chráněnou před vlnami a proudy a vydáte se na otevřené moře, dávejte si pozor, jak jste daleko. Je možné, že se vám nepodaří vrátit se nejkratší cestou, protože mezi Vámi a pobřežím nebo lodí může být korálový útes. Měli byste si předem ověřit, jak daleko a jakým směrem můžete plavat.

Chovejte se ke korálovým útesy a jejich obyvatelům obezřetně. Je větší šance, že svou nepozorností nebo neopatrností útes poškodíte, než že se něco stane vám.