Při potápění na vraky v Hurghadě u Rudého moře – ať už při vrakovém potápění v rámci potápěčského kurzu AOWD nebo při specializaci Wreck Diver – se v nás probouzí duše průzkumníka. Mnozí z nás sní o tom, že objeví potopené lodě a jako první prožijí historii na vlastní kůži. Při potápění na vraky v Hurghadě máme šanci si tyto sny splnit. Ponořte se na vrak minolovky El Mina, rybářskou loď Mohamed Hasabella nebo Balenu plnou plžů.
Vrakové potápění v Hurghadě
Při potápění v okolí Hurghady se vyplatí navštívit tři vraky ležícím v samotné Hurghadě:
Vrak Balena - Egypt, Hurghada
Vrak norské dopravní lodi. Loď byla postavena v roce 1952 a potopila se v roce 2001. Loď je 41 metrů dlouhá a 7 metrů široká. Vrak je velmi zachovalý. Maximální hloubka ponoru je 9 metrů. Žádné silné proudy. Skvělá věc na potápění u tohoto vraku v Hurghadě je hojnost podmořské flóry a fauny. Najdete zde různé druhy nahožábrých plžů, krevety, mladé barakudy, perutýny, rejnoky, čtverzubce a velké množství dalších druhů ryb. Na vraku rostou krásné barevné měkké korály. Vzhledem k malé hloubce se na tomto vraku mohou potápět potápěči s licencí OWD.
Vrak El Mina (El Minja) a Mohamed Hasabella - Egypt, Hurghada
El Mina je vrak egyptské minolovky postavené Rusy. Potopená loď leží na levé straně. Délka vraku je 70 metrů, hloubka od 24 metrů (pravobok) do 30 metrů (příď). Důvodem potopení lodi bylo pravděpodobně její bombardování izraelskou stíhačkou v roce 1969. Vrak je označen bójí připevněnou na zádi. Vrak se nachází nedaleko nové maríny Hurghada, na písčitém a kamenitém dně, viditelnost při potápění proto nebývá příliš dobrá. Na pravoboku poblíž přídě je velký otvor způsobený expolzí, do kterého můžete vplavat – pozor na ostré hrany vraku. Vzhledem ke své hloubce je vrak přístupný potápěčům minimálně se stupněm AOWD.
Pár minut plavání od vraku El Mina leží vrak rybářské lodi Mohamed Hasabella. Zkušení potápěči s dobrou spotřebou vzduchu mohou navštívit oba vraky během jednoho ponoru.
Při potápění v Egyptě v Hurghadě se vyplatí potápět na vracích. Vrakové potápění se liší od potápění na korálových útesech, ale pro některé potápěče to může být zajímavé a vzrušující.
Potápění na vracích - bezpečnostní pravidla
Proudy při vrakovém potápění
Poměrně často se při vrakovém potápění setkáváme s proudy. Při potápění v Hurghadě na vraku El Mina (El Minja) můžeme očekávat silný povrchový proud. Po vstupu do vody se držte lana na hladině, pokud je k dispozici. Poté doplavte k lanu nataženému podél boku potápěčské lodi a přitáhněte se po něm ke kotevnímu lanu. Kotevní lano, pomocí kterého se budete zanořovat a vynořovat, doporučujeme držet pravou rukou. Levá ruka slouží pro ovládání vztlaku jak při klesání, tak při stoupání. Pokud se skupiny míjejí na sestupovém laně, přednost má skupina, která dokončila ponor a vynořuje se z vraku.
Ostré hrany na vracích
Mnoho vraků má ostré hrany a hrany. Vyhněte se kontaktu s nimi udržováním neutrálního vztlaku. Při vrakových ponorech v Egyptě lze nosit rukavice.
Špatná viditelnost při vrakových ponorech
Při potápění na některých vracích v Hurghadě můžeme očekávat horší viditelnost oproti ponorům u útesu. Příkladem je potápění na vraku Balena. Také na El Mině není viditelnost často nejlepší.
Hloubka vraku
Mnoho vraků se nachází ve větších hloubkách. Pokud tedy chceme rekreačně prozkoumávat potopené lodě, měli bychom mít alespoň licenci AOWD, která umožňuje potápění až do hloubky 30 metrů. Dobrý nápad je i potápění se směsí nitrox (samozřejmě obsah kyslíku ve směsi nesmí překročit 1,4 ata pro maximální hloubku). Nitrox umožňuje prodloužit bezdekompresní čas oproti potápění se vzduchem.
Vrak El Mina (El Minja) v Hurghadě - maximální hloubka 30 metrů, vraky Abu Nuhas - hloubka 12-25 metrů, vrak Balena (Hurghada) - maximální hloubka 9 metrů - dostupná pro potápěče s licencí OWD.
Stabilita vraku
Potopené lodě korodují, jsou vystaveny mořským proudům a vlnám. Časem se jejich fragmenty mohou zhroutit. Pokud máme pochybnosti o naší bezpečnosti – nikdy neriskujeme vstup do vraku.
Zapletení během vrakových ponorů
Naštěstí na vracích v Hurghadě se s rybářskými sítěmi téměř jistě nesetkáme. Existují však části vybavení potopených lodí, jako jsou například kabely, do kterých se potápěč může potenciálně zamotat. Z tohoto důvodu se vyplatí pečlivě sledovat, kam jedete. Pokud se zamotáte – zachovejte klid, zkontrolujte tlak plynu v potápěčské lahvi, požádejte o pomoc partnera. Při vrakovém potápění se vyplatí vzít si s sebou nůž (měl by být umístěn tak, abyste na něj dosáhli každou rukou).
Podmořský život na vracích
Vraky lodí jsou velmi často zabydlené mořskými živočichy. Příkladem takového vraku v Hurghadě je Balena, což je jakási „školka“ pro mláďata mnoha druhů. Uvnitř vraku žijí ježovky a perutýni – pokud se tedy chceme držet blízko – musíme být velmi opatrní.