Skip to main content Skip to footer

Pro potápěče i nepotápěče

Zajímavé informace o Rudém moři

Egyptské Rudé moře je skvělým místem pro potápění. Stojí za to zjistit, odkud pochází jeho název, jaká je salinita Rudého moře a jeho hloubka. Pokud se rozhodnete potápět na korálových útesech v okolí Hurghady, budete se potápět v Rudém moři.

Odkud pochází název Rudého moře?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Existuje několik teorií, které vysvětlují název Rudého moře.

  • Červená znamenala jih. Moře na jihu mohlo mít svůj název podle zeměpisného směru označujícího jeho polohu. V některých starověkých jazycích se barvy používaly k označení směrů.
  • Voda v Rudém moři je modrá (v různých odstínech). V období, kdy kvete řasa Trichodesmium erythreaum voda může mít červenohnědý odstín.
  • Na části pobřeží jsou pouštní hory obsahující oxid železa, který má červenohnědou barvu.
  • Staří Řekové nazývali Eritrejské moře a slovo „erithros“ znamená v řečtině červené.

Kde leží Rudé moře?

Rudé moře je vnitrozemské moře mezi Afrikou a Arabským poloostrovem. Je spojené s Indickým oceánem průlivem Bab al-Mandab ležícím mezi Afrikou a Arabským poloostrovem, který je součástí Asie. Přes Suezský průplav se napojuje na Středozemní moře. Rudé moře má dvě zátoky, které se nacházejí na severu: Suezský záliv a Akabský záliv, které obklopují Sinajský poloostrov.

Hloubka Rudého moře

Středem dna Rudého moře prochází riftové údolí - je to hluboká štěrbina vzniklá v důsledku natahování zemské kůry. Dno tvoří oceánská kůra vytvořená z čediče. V místě riftu Rudého moře se Afrika vzdaluje Asii (přesněji řečeno africká deska od arabské desky) - hloubka v tomto místě přesahuje 3000 metrů. Maximální hloubka Rudého moře je asi 2211 metrůPrůměrná hloubka je asi 490 metrů. Asi 40 % Rudého moře je poměrně mělkých (do 100 metrů hloubky) a 25 % je méně než 50 metrů hluboké. Jen asi si 15 % Rudého moře je hluboké více než 1000 metrů.

Délka Rudého moře: 2250 kilometrů, maximální šířka na úrovni Eritrei je: 306-355 kilometrů. Nejužší místo Rudého moře je na úrovni Jemenu: 26-26 kilometrů, kde se nachází průliv Bab al-Mandab.

Salinita Rudého moře

Rudé moře je jednou z nejslanějších vodních ploch na světě. Rozsah salinity se pohybuje mezi 36‰ na jihu a 41‰ v severní části Rudého moře. Průměrná salinita je 40‰. Pro srovnání, průměrná salinita mořské vody na světě je asi 35‰. Asi o 4‰ vyšší salinitu Rudého moře ve srovnání s celosvětovým průměrem způsobují mimo jiné:

  • Vysoká míra odpařování
  • Nízké srážky
  • Žádné přítoky řek do Rudého moře
  • Omezené spojení s Indickým oceánem, který má nižší salinitu

Rudé moře je známé celoročně vynikajícími podmínkami pro potápění

V závislosti na poloze korálových útesů se na ně můžeme potápět z: potápěčských lodí (Hurghada a Sharm el Sheikh), břehu (Marsa Alam a Dahab), s RIB rychlých člunů (Marsa Alam), ze safari lodí na vzdálenějších útesech (Brothers, Zabargad, Rocky, St John's). Pobřeží Rudého moře je pokryto korálovými útesy, což je velkým lákadlem pro potápěče. Potápění v Hurghadě (z velkých pohodlných potápěčských lodí) je příležitostí k prozkoumání a obdivování korálových útesů, které jsou z Česka vzdálené pouhé čtyři hodiny letu.

About the author

Pavla