Co způsobuje bělení korálů a čeho se vyvarovat, abychom korálový útes nepoškodili?
Co jsou to koráli?
Nejprve krátce o tom, co jsou to koráli? Nyní máme na mysli ty tvrdé. Můžeme říci, že jsou základním stavebním prvkem korálových útesů nejen v Rudém moři. Tvrdí koráli jsou kolonie drobných živočichů - korálových polypů, kteří si budují jako své obydlí vápenatou schránku. Koráli potřebují ke svému životu dostatek světla a živin.
Více o korálech v článku O korálech a korálovém útesu
Proč vlastně koráli potřebují světlo?
Koráli žijí v symbióze s jednobuněčným organizmem, který se nazývá zooxanthellae. Ten je součástí tkání korálu, tzn. žije uvnitř nich. Tyto zooxanthellae vlastně korál krmí. Fungují, podobně jako zelené rostliny, na bázi fotosyntézy. To znamená, že potřebují světlo a oxid uhličitý. A produkují kyslík pro zemskou atmosféru a cukry, které živí korál. Zooxanthellae také dávají tvrdému korálu barvu. Koráloví polypi mimo to také jako potravu lapou plankton.
Proč umírají a bělejí korálové útesy?
Pokud je korál vystavený stresu, to znamená změně podmínek, může svého symbionta zooxanthellae vypudit. Pak ztrácí barvu, zbělá a dosti pravděpodobně může zemřít. Změnou podmínek máme na mysli oteplení vody, méně světla, změnu složení vody např. to že je voda kalná, znečištěná nebo změní chemické složení.
Letošní rok je v Egyptě velmi teplý
Teplota vody v Hurghadě v letošním srpnu dosáhla 30 stupňů Celsia. V minulých letech se pohybovala mezi 28 - 29 stupni. I v Rudém moři v poslední době při potápění pozorujeme, že některé korály a také sasanky mají jasnější, světlejší barvu a některé druhy bělejí. Sasanky příbuzné korálům mimochodem také hostí zooxanthellae. Pokud ji nemají, zesvětlají a zmenší se. Sasanky, stejně jako koráli, se živí krom cukrů produkovaných zooxanthellae také planktonem.
Druhy, u kterých pozorujeme bělení
Jsou to hlavně dříve nenápadní koráli porůstající povrchy Montipora a také sasanky Entacmaea. Zaregistrovali jsme pár kusů jiných druhů - od stolových korálů Acropora po kopcovité koráli Porites nebo také žahavky, tzv. ohnivé koráli Millepora.
Některé druhy korálů se mohou obnovit
Je naděje, některé druhy korálů se mohou obnovit a uzdravit tak, že získají novou zooxanthellae. Jejich rekonvalescence však trvá několik měsíců. Tvrdí koráli v severní části Rudého moře jsou podle studií odolnější vůči změně teploty. Přichází podzim a to znamená ochlazení. Doufáme, že to přinese úlevu korálovým útesům.
Jak chránit korálový útes?
I svým chováním při potápění nebo šnorchlování v Hurghadě můžete přispět k ochraně korálových útesů. Na globální oteplování jako jednotlivci máme malý vliv. Ale je pár věcí, které můžeme udělat nebo spíš nedělat.
Nedotýkejte se korálů
I dotyk rukou může poškodit korál. Koráloví polypi mají ve své vápenaté schránce drobné otvory, díky kterým mohou vysunout svá chapadélka a lapat plankton. Dotykem je můžeme poškodit. Pokud se už opravdu potřebujete něčeho chytit, dobře se podívejte, že se chytáte neživé časti útesu. V Rudém moři najdeme korály, které porůstají plochy a vypadají jako neživé barevné skvrny nebo takové, které připomínají kopce, ale jsou to živé organizmy. Při potápění udržujte neutrální vztlak a nepřibližujte se příliš blízko korálům, abyste do korálů omylem nekopli.
Nekrmte ryby a nevyhazujte nic do moře
Mnoho druhů ryb je býložravých a živí se řasami, které porůstají i korály. Pokud budeme ryby krmit, naruší se biologická rovnováha. Řasy se tak mohou přemnožit a poškodit korál.
Vyberte si opalovací krém šetrný ke korálovému útesu
Používejte opalovací krémy, které jsou šetrné ke korálům nebo se proti slunci chraňte jinak. Syntetické UV filtry v opalovacích krémech poškozují korálové útesy. Například oxybenzon (jiný název: beznofenon-3), který se usazuje na útesu poškozuje korály. Je to chemická sloučenina, která pohlcuje ultrafialové paprsky. Oxybenzon je u výrobců krémů populární díky své nízké ceně a je velmi často obsažen ve slunečních krémech a pleťových mlécích. Také nanočástice oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého mohou proniknout do vodních organismů, což způsobuje jejich menší odolnost v náročných podmínkách. Takže si opalovací krém dobře vyberte. Doporučujeme přírodní opalovací krémy, v jejichž složení najdete minerální UV filtr bez obsahu nanočástic. Takové opalovací krémy poznáte hlavně podle štítku NON NANO.
Více v článku Opalovací krémy a korálové útesy